26.1 C
Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου, 2024

Άντεξε στο Κράσνονταρ η ΤΣΣΚΑ

Σπουδαία νίκη πήρε στο Κράσνονταρ η ΤΣΣΚΑ, με 78-75 κόντρα στο ντέρμπι κορυφής με τη Λοκομοτίβ Κουμπάν, σε ένα παιχνίδι όπου ήταν μοιραίος ο άλλοτε «ερυθρόλευκος» Μάρντι Κόλινς.

Το ρεκόρ της στο 14-2 επέκτεινε για τη VTB League η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αποκτώντας ουσιαστικά πλεονέκτημα έναντι της Λοκομοτίβ Κουμπάν εν όψει playoffs με το «διπλό» που πέτυχε, με 78-75. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βασίστηκε στην εξαιρετική της τρίτη περίοδο, όπου με επιμέρους σκορ 11-21 πήρε τα ηνία του αγώνα (52-57) και τα κράτησε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με τον Ουίλ Κλάιμπερν να οδηγεί το υπόλοιπο σύνολο με 26 πόντους, 9/10 δίποντα και 7 ριμπάουντ.

Η «Λόκο», βέβαια, είχε την ευκαιρία στο φινάλε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Ο Μάρντι Κόλινς, όμως, αστόχησε στο σουτ τριών πόντων που επιχείρησε, για να καταλήξει ο αγώνας στα χέρια των Μοσχοβιτών. Ο άλλοτε «ερυθρόλευκος», μάλιστα, ήταν νωρίτερα ο καλύτερος της ομάδας του, με 20 πόντους, 5/8 σουτ, 10/12 βολές και 6 ριμπάουντ.