24.9 C

Άνετος ΠΑΟΚ με εκπληκτικό Λιούις!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζέκουαν Λιούις ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 94-74 του Ηφαίστου πετυχαίνοντας τη 2η νίκη του στη φετινή Basket League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να στοχεύουν στο ζωγραφιστό του αντιπάλου, καταφέρνοντας να βρίσκουν τις λύσεις που έψαχναν. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα περίπου στα μισά της 1η περιόδου (8-10) και κάπου εκεί ο "Δικέφαλος του Βορρά" πήρε μπρος και με τους Εγεκέζε και Λιούις κατάφερε ένα 9-0 σερί που τον έφερε σε θέση... αφεντικού και του έδωσε μία καλή διαφορά την οποία και διατήρησε έως το τέλος του δεκαλέπτου (25-17). Στη 2η περίοδο ο Απόλλωνας Τσόχλας ανέλαβε δράση και φτάνοντας τους 10 προσωπικούς πόντους, έφερε τη διαφορά ακόμα και στο +12 (44-32), γκρεμίζοντας τις ελπίδες των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είχαν καταφέρει να βελτιώσουν την άμυνα κοντά στο καλάθι. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (48-38).

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή του, κρατώντας την εξαιρετική επιθετική λειτουργία και χτυπώντας από μακρινή και μέση απόσταση κατάφερε να ξεφύγει ακόμα και με +24 (69-43) κάνοντας ένα σερί 11-0 και τελειώνοντας στην ουσία το παιχνίδι. Η 3η περίοδος ανέδειξε και τον άνθρωπο που έμελλε να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς. Ο Ζέκουαν Λιούις σκόραρε με όλους τους πιθανούς τρόπους, πάσαρε καταπληκτικά και ήταν αλάνθαστος, δίνοντας στην ομάδα του την άνεση του +21 στο τέλος του δεκαλέπτου (75-54). Η 4η περίοδος ήταν ξεκάθαρα διαδικαστικού χαρακτήρα και έδωσε την ευκαιρία στους δύο προπονητές να δοκιμάσουν συστήματα και παίκτες, όπως τους Καρρά και Στασινό. Το τελικό 94-74, αποδεικνύει την τεράστια διαφορά απόδοσης των δύο ομάδων που ανέδειξε νικητές τους γηπεδούχους.

Ο MVP: Ο Ζέκουαν Λιούις με 23 πόντους (5/6) τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και μόλις ένα λάθος, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι 64 βολές που εκτελέστηκαν, δεν άφησαν το παιχνίδι να έχει το ρυθμό που θα ήθελαν να δουν οι δύο προπονητές.