22.9 C
Δευτέρα, 30 Σεπτεμβρίου, 2024

Άνετη κι ωραία η Μπασκόνια (vids)

H Μπασκόνια είχε εύκολη δουλειά στα Κανάρια Νησιά, επικρατώντας επί της Γκραν Κανάρια με 84-71 . Οι Βάσκοι επέβαλαν το ρυθμό τους στο παιχνίδι ήδη από το δεύτερο δεκάλεπτο, χωρίς να αφήσουν στους "Νησιώτες" πολλά περιθώρια αντίδρασης. Πλέον η Μπασκόνια έχει ρεκόρ 6-7, ενώ η Γκραν Κανάρια μένει στο 5-8.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν χωρίς αμφιβολία γεμάτο θέαμα και για τις δύο ομάδες. Η Γκραν Κανάρια έκανε δυναμική είσοδο με τον Ραμπασέδα, κρατώντας έναν καλό ρυθμό για όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου. Η Μπασκόνια φυσικά έβρισκε πάντα τρόπους να απαντήσει, κυρίως μέσω του αρχηγού της Τορνίκε Σενγκέλια. Οι "νησιώτες" έκλεισαν την περίοδο με μικρό προβάδισμα 5 πόντων που διαμορφώθηκε από το εύστοχο τρίποντο του Σέιβον Σιλντς (27-22, 10'). Οι πέντε πόντοι της διαφοράς εξαφανίστηκαν με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, με τον Τζέισον Γκρέιντζερ να ισοφαρίζει με δύο διαδοχικά σουτ (27-27, 13'). Η Μπασκόνια, με ένα εντυπωσιακό 14-4 κατάφερε να περάσει μπροστά και να αυξήσει τη διαφορά της (+6, 20'), με τον Βιλντόζα να "γράφει" το τελικό 35-41 του ημιχρόνου.

Η κατάσταση άρχισε να ξεφεύγει για την Μπασκόνια στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Βάσκους να βρίσκουν συνεχώς λύσεις στην επίθεση από τα 6,75μ με "ενόχους" τους Βιλντόζα και Τζάνινγκ. Η διαφορά δεν άργησε να φτάσει στο +10(46-56, 36') ενώ στο τέλος του δεκάλεπτου εκτοξεύθηκε με την Γκραν Κανάρια να αδυνατεί να ακολουθήσει το ρυθμό της Μπασκόνια. Το τελικό 53-68 της περιόδου διαμόρφωσε ο Γκρέιντζερ με εύστοχο σουτ δύο πόντων. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και για τις δύο ομάδες. Η Μπασκόνια έφτασε γρήγορα στη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα, συγκεκριμένα στο +18 (60-78, 34'). Από τη μεριά της η Γκραν Κανάρια, βρήκε ορισμένες λύσεις από τον Μπάλβιν ωστόσο η προσπάθειά του δεν ήταν αρκετή για να μειώσει τη διαφορά που είχε διαμορφώσει η ομάδα του Βελιμίρ Περάσοβιτς. Το τελικό 71-84 διαμόρφωσε ο Κιμ Τιλί με εύστοχο σουτ τριών πόντων.

ΤΡΙΑΔΑ ΠΟΥ... ΚΑΙΕΙ:

Οδηγοί στη νίκη αυτή της Μπασκόνια επί της Γκραν Κανάρια δεν ήταν άλλοι από τον Ματ Τζάνινγκ, τον Λούκα Βιλντόζα και τον Σέιβον Σίλντς. Τζάνινγκ και Σίλντς μέτρησαν από 16 πόντους και 4 ριμπάουντ ο καθένας, ενώ την ίδια στιγμή είχαν από 2 και 3 ασίστ αντίστοιχα. Από τη μεριά του, ο Βιλντόζα μέτρησε 13 πόντους και είχε 2 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ:

Η νίκη της Μπασκόνια ήρθε ως φυσικό αποτέλεσμα της μεγάλης ευστοχία της. Συγκεκριμένα, οι παίκτες του Βελιμίρ Περάσοβιτς είχαν ποσοστό 50% στα σουτ τριών πόντων ενώ στα σουτ δύο πόντων είχαν 46,5%.

Δεκάλεπτα: 27-22, 35-41, 53-68, 71-84