23.8 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Άλωσε το Καζάν η Χίμκι

Η Χίμκι νίκησε εκτός έδρας με 103-98 την Ούνικς Καζάν και ισοφάρισε την ημιτελική σειρά των πλέι οφ της VTB League.

Στον πρώτο αγώνα η ομάδα από τα περίχωρα της Μόσχας είχε φλερτάρει με το διπλό, αλλά το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη είχε ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και είχε κάνει το 1-0.

Αυτήν τη φορά όμως οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις πήραν αυτό που ήθελαν και μαζί το πλεονέκτημα της έδρας στη μάχη για την πρόκριση στους τελικούς που δίνει το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα της προσεχούς αγωνιστικής περιόδου.

Το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα ντέρμπι και στα 40 λεπτά, όμως στο φινάλε ήταν οι φιλοξενούμενοι καλύτεροι στις λεπτομέρειες και πανηγύρισαν το διπλό.

Ο Αλεξέι Σβεντ τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους και 10 ασίστ. Ο Αντρέι Ζουμπκόφ έκανε τη διαφορά με 14 πόντους, ενώ ο Γιάνις Τίμα πρόσφερε 10 κι έκανε κάποια λάθη στο τέλος που πάντως δεν κόστισαν.

Από την πλευρά των ηττημένων ο Έρικ ΜακΚόλουμ ξεχώρισε με 23 πόντους.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.