15.3 C
Τρίτη, 22 Οκτωβρίου, 2024

«Άλωσαν» το Όκλαντ οι Μπακς (vids)

Οι Μιλγουόκι Μπακς πήραν μεγάλη νίκη στην «Oracle Arena», 134-111 τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς, κι ανέβηκαν στο 9-2, υποχρεώνοντας τους πρωταθλητές στη μόλις δεύτερη ήττα τους σε δώδεκα αγώνες.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε με 24π. με 10/11 βολές, 7/14 δίποντα και 0/2 τρίποντα, εννέα ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, δύο κλεψίματα, ισάριθμα κοψίματα και άλλα τόσα λάθη σε 26.24’. Δεν χρειάστηκε να αγωνιστεί ούτε λεπτό στην τελευταία περίοδο, η οποία ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους στο 105-79.

Ο Έρικ Μπλέντσο αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ των «ελαφιών» με 26π., ενώ άλλους 20π. είχε ο Μάλκολμ Μπρόγκντον και 17π. ο Κρις Μίντλετον, αλλά με 6/16 σουτ εντός παιδιάς.

Οι «πολεμιστές», που είχαν επαφή με τον αντίπαλό τους μέχρι τα μισά του δεύτερου δωδεκαλέπτου, είχαν 10/28 τρίποντα και δεκαοκτώ λάθη. Ο Κλέι Τόμπσον «σταμάτησε» στους 24π., ο Κέβιν Ντουράντ είχε 17π. με 6/15 σουτ, εννέα ασίστ, πέντε ριμπάουντ και έξι λάθη και ο Κουίν Κουκ 15π.

Δεν έπαιξε ο τραυματίας Ντέιμοντ Γκριν, ενώ ο Στεφ Κάρι περιορίστηκε στους 10π. με 5/14 σουτ και έξι ασίστ σε 26.06’, αφού αποχώρησε τραυματίας στο πόδι κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου. Οι πρώτες εκτιμήσεις του ιατρικού επιτελείου των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς κάνουν λόγο για τράβηγμα στον αριστερό προσαγωγό.