19.8 C
Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, 2024

Άλμπα Β.-Μπασκόνια 76-80: Η ανατροπή έμεινε στη μέση (vid, pics)

Η Μπασκόνια έφτασε στο +27, αλλά τελικά αγχώθηκε για πάρει τη νίκη στη Γερμανία. Η Άλμπα Βερολίνου αντέδρασε, αλλά η ανατροπή έμεινε στη μέση με το τελικό 76-80 να δίνει τη νίκη στους φιλοξενούμενους που βρίσκονται στο 2-2 στην 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Βάσκοι ήταν καλύτεροι από την αρχή του αγώνα, αλλά αυτό που τους βοήθησε να χτίσουν μια σημαντική διαφορά ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο. Το επιμέρους 14-31 μιλά από μόνο του για την εικόνα της αναμέτρησης στο διάστημα αυτό.

Η Άλμπα μπήκε στο παιχνίδι καλύτερη επιστρέφοντας από την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Επέτρεψε μόλις 10 πόντους στην Μπασκόνια στην τρίτη περίοδο και όπως έκανε και στο παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε έδειχναν έτοιμοι να παλέψουν.

Ο Ταμίρ Μπλατ έδωσε λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο για να γράψει το 50-62 (30’13’’). Ο Μάντο Λο διαμόρφωσε το 59-70 (34'45''), αλλά οι Βάσκοι έβρισκαν τον τρόπο να απαντούν και να... κρατούν αποστάσεις (59-74, 36'40''). Η Άλμπα δεν άφηνε την μάχη και ο Ντα Σίλβα με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έδωσε και πάλι μονοψήφια τιμή στη διαφορά (66-74, 38') με τον Σίκμα να ακολουθεί για το 68-74 (38'30'') και τον Ντα Σίλβα να επιστρέφει για το 70-74 με 37'' στο ρολόι. Γκρέιντζερ και Κοστέλο είχαν 4/4 απο τη γραμμή (72-78, 39'50'') με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με το τελικό 76-80 και την ανατροπή να μένει στη μέση.

MVP: Ο Σιμόνε Φοντέκιο έδωσε λύσεις και ώθηση στο διάστημα στο οποίο η Μπασκόνια πήρε τη σημαντική διαφορά που τελικά της εξασφάλισε τη νίκη. Άφησε το παιχνίδι με 17 πόντους , 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα με μόλις 1 λάθος σε 26'24''.

Η (ΠΑΡΑΛΙΓΟ) ΑΝΑΤΡΟΠΗ: Η Μπασκόνια έφτασε στο +27 (29-56, 21') και έδειχνε πως θα φτάσει σε μια άνετη νίκη. Η Άλμπα Βερολίνου όμως έχει μάθει να μην τα παρατάει και αυτό έκανε και απόψε. Μείωσε ως τους τέσσερις πόντους στο τελευταίο λεπτό και έκανε τους Βάσκους να... ιδρώσουν για το... διπλό.

Διαιτητές: Ρόσι, Νίκολιτς, Κλιβάζ

Δεκάλεπτα: 15-21, 29-52, 47-62, 76-80