25.6 C
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

Άλλος φάιναλ φορ, άλλος Champions League!

Η πρόβα τζενεράλε τη ΑΕΚ για το φάιναλ φορ του BCL εξελίχθηκε σε εφιάλτη. Ο ρωμαλέος Προμηθέας ήρθε στο ΟΑΚΑ και την κέρδισε με 76-75 εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την τρίτη θέση στη βαθμολογία της κανονικής περιόδου, η οποία του δίνει το ένα από τα τρία εισιτήρια για το Basketball Champions League της επόμενης περιόδου! Αντίθετα η ΑΕΚ θα καταλήξει στην πέμπτη θέση και θα παίξει στην πρώτη φάση των πλέι οφ μάλλον με τον ΠΑΟΚ και με μειονέκτημα έδρας. Μεγάλο παιχνίδι από Σαλούστρο, αλλά και τον πρώην Ενωσίτη Μιλόσεβιτς. Ο Μάνι Χάρις επέστρεψε, αλλά στην τελευταία επιθεση του αγώνα έκανε... ποικιλία, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να μη σουτάρει καν...

Ο Προμηθέας ήξερε ότι η ΑΕΚ δεν προστατεύει καλά τη ρακέτα της και πήγε το παιχνίδι από το πρώτο δευτερόλεπτο εκεί, εκμεταλλευόμενος τις αθλητικές ικανότητες και το ταλέντο του Έλις, ο οποίος έκανε... πλάκα στον Χάντερ. Ο Χολ έκανε καλή δουλειά κυκλοφορώντας την μπάλα, ο Σαλούστρος έκανε θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ, κερδίζοντας 5 στο πρώτο μέρος, και η ομάδα της Πάτρας πήρε νωρίς το προβάδισμα (9-4 στο 3') και το διατήρησε ως το τέλος του ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ ήταν υποτονική. Στην άμυνα ήταν πολύ χαλαρή, με τεράστια κενά μέσα στη ρακέτα, που προκάλεσαν τρομακτική απώλεια ριμπάουντ (ο Προμηθέας κέρδσε 14 επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο!), ενώ και στην επίθεση τα περίμενε όλα από τον Χάρις. Ο Αμερικανός επέτστρεψε από τον τραυματισμό του και ήταν εμφανές ότι προσπαθούσε να βρει ρυθμό, σε αρκετές περιπτώσεις εις βάρος της ομάδας. Έβαλε κάποια σουτ, έχασε κάποια άλλα, όμως η αλήθεια είναι ότι ένα τρίποντο δικό του κι άλλο ένα του Γκριν επέτρεψαν στην Ένωση να κλείσει ισόπαλη (20-20) την πρώτη περίοδο, αφού στο μεταξύ ο Προμηθέας έχασε κάποια τρίποντα, παίζοντας χωρίς τον Έλις, που φορτώθηκε με γρήγορο δεύτερο φάουλ και ο Γιατράς τον απέσυρε στον πάγκο για να τον προστατέψει.

Η είσοδος του Γκίκα στη δεύτερη περίοδο έκανε τον Προμηθέας πιο γρήγορο. Η ομάδα της Πάτρας έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο, όχι πάντα με τις ενδεδειγμένες επιλογές, ωστόσο η φοβερή έφεσή της στα επιθετικά ριμπάουντ και οι λύσεις που πήρε από τους Μιλόσεβιτς και Φαγέ, τής επέτρεψαν στο 14' να προηγηθεί με 33-25. Στα επόμενα τρία λεπτά η ΑΕΚ έβγαλε μια αντίδραση μαζί με κάποιες καλές άμυνες και μείωσε 33-31, αλλά ο Προμηθέας ξέφυγε πάλι και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 37-35, αφού ο Λαρεντζάκης μείωσε με καλάθι στην εκπνοή.

Με δύο τρίποντα των Λαρεντζάκη και Γκριν η ΑΕΚ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο 22' (43-41), δείχοντας αυτή τη φορά να ελέγχει λίγο καλύτερα τα ριμπάουντ, αν και οι παίκτες του Προμηθέα εξακολουθούσαν να τη σημαδεύουν μέσα στη ρακέτα. Ο Χάντερ, ωστόσο, ήταν πιο δραστήριος αμυντικά, ενώ η ΑΕΚ σημάδευε στην επίθεση τους αντιπάλους που ήταν φορτωμένοι με φάουλ και προσπάθησε να τρέξει λίγο περισσότερο. Έτσι στο 25' προηγήθηκε με 51-45 με αφετηρία την καλή άμυνά της, ωστόσο ο Προμηθέας δεν παρέδωσε τα όπλα. Με δύο τρίποντα από τους Χολ και Φαγέ και εκμεταλλευόμενος κάποιες βιαστικές επιλογές της Ένωσης, ισοφάρισε στο 27' (53-53). Και όχι μόνο αυτό, αλλά στο τέλος της τρίτης περιόδου είχε και πάλι προβάδισμα 4 πόντων (60-56) χάρη σε ένα τρίποντο του Σαλούστρου, ο οποίος έκανε φοβερή δουλειά για τον Προμηθέα σκοράροντας και μαζεύοντας επιθετικά ριμπάουντ.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Προμηθέας προηγήθηκε με 62-56, αλλά με ένα τρίποντο του Σάκοτα, ένα κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Τζέιμς κι ένα ακόμα καλάθι του Χάρις, η ΑΕΚ πέρασε ξανά μπροστά με 63-62. Η Ένωση χαμήλωσε το σχήμα της (Τζέιμς, Σάκοτα, Βασιλόπουλος, χωρίς κλασικό σέντερ), διότι και ο Προμηθέας μετά τα 4 φάουλ του Έλις έπαιζε με σέντερ τον Μιλόσεβιτς, κι αυτό το σχήμα τη βοήθησε να παίξει καλύτερη άμυνα και να επανέλθει. Όμως ο Προμηθέας συνέχισε να παίρνει επιθετικά ριμπάουντ, οι Χολ και Μιλόσεβιτς συνέχισαν την καλή δουλειά και το ντέρμπι καλά κρατούσε.

Η ΑΕΚ μπήκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα προηγούμενη με 74-73, αλλά ένα τρίποντο του Γκίκα 46'' πριν από τη λήξη έβαλε τον Προμηθέα μπροστά με 76-74. Ο Γκριν αμέσως μετά έβαλε μόνο μία βολή μειώνοντας 75-76 καιο Γκίκας 21'' πριν από το τέλος πήρε και πάλι την πρωτοβουλία, αλλά αυτή τη φορα το τρίποντό του δεν βρήκε ούτε στεφάνι. Η τελευταία επίθεση του αγώνα ανήκε στην ΑΕΚ και ο Σάκοτα πήρε τάιμ άουτ για να τη σχεδιάσει. H μπάλα κατέληξε στα χέρια του Μάνι Χάρις, ο οποίος, αφού την ταλαιπώρησε λίγο, κλείστηκε, προσπάθησε να κάνει πάσα στον Τζέιμς, αλλά ο Γκίκας έκλεψε και ο Προμηθέας πήρε τη μεγάλη νίκη!

Ο ΣΑΛΟΥΣΤΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΡΩΗΝ: Ο Χρήστος Σαλούστρος έκανε μεγάλο παιχνίδι και ήταν ένα από τα βασικά κλειδιά της νίκης του Προμηθέα. Σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 8(!) ήταν επιθετικά, προκαλώντας τεράστιες ζημιές στην άμυνα της ΑΕΚ. Εξαιρετικός ήταν και ο Μίλαν Μιλόσεβιτς στην επιστροφή του στο ΟΑΚΑ ως αντίπαλος με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Προμηθέας κέρδισε 20 επιθετικά ριμπάουντ, 14 στο πρώτο ημίχρονο. Συνολικά κέρδισε 47 ριμπάουντ έναντι 37 της ΑΕΚ.