27.5 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Ζωντανός για το πλεονέκτημα στην εκπνοή! (pics)

O Παναθηναϊκός ταλαιπωρήθηκε, βρέθηκε στο -17, αλλά πήρε τη νίκη στην παράταση χάρη ουσιαστικά σε ένα... σπρώξιμο της μπάλας, από ιταλικά χέρια μετά την προσπάθεια του Μάικ Τζέιμς, στη λήξη του έξτρα πενταλέπτου και διαμόρφωσε το τελικό 95-96 επί της Αρμάνι στο Μιλάνο. Και τώρα περιμένει τα αποτελέσματα των άλλων αναμετρήσεων της 30ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας, για να μάθει τον αντίπαλό του στα πλέι οφ, αλλά το αν θα δώσει τον πρώτο του αγώνα στο ΟΑΚΑ ή όχι!

Ανησυχητικά σημάδια από το... παρελθόν έδειξε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στην Ιταλία. Με 7-1 ριμπάουντ και 4/5 τρίποντα στα πρώτα λεπτά, η Αρμάνι Μιλάνο βρέθηκε στο 24-12 (7’39’’) δείχνοντας πως είχε προβλήματα στην άμυνα. Ο Τσάβι Πασκουάλ μπήκε στο «παιχνίδι» των αλλαγών σχετικά νωρίς αναζητώντας λύσεις με τα τρίποντα του Γκιστ και του Σίνγκλετον κι ένα γκολ φάουλ του Νίκου Παππά να του δίνουν ανάσες για το 29-23 (11’30’’).

Αυτός που ήρθε να αλλάξει και πάλι το ρυθμό και την εικόνα του παιχνιδιού ήταν ο Τσιντσιαρίνι, ο οποίος με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, ένα κλέψιμο και δύο ασίστ, βοήθησε να διαμορφωθεί το 43-29 (15’’) με τον Γκουντάιτις στο ρόλο του εκτελεστή. Όλα αυτά σε συνδυασμό με την πίεση στην άμυνα σε όλο το γήπεδο, που δημιούργησε προβλήματα στο «τριφύλλι» και το δεύτερο φάουλ του Γκιστ στην αρχή της δεύτερης περιόδου, δεν ήταν και το ιδανικό σκηνικό για τον Παναθηναϊκό που βρέθηκε και στο -17 (47-30, 17’).

Δύο τρίποντα, ένα έμμεσο και ένα... άμεσο από τον Θανάση Αντετοκούνμπο και μια βοήθεια από τον Παππά, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήθελε, μειώνοντας στους οχτώ (60-52, 24’). Για μία ακόμη φορά χρεώθηκε όμως γρήγορα με φάουλ, φτάνοντας τα 4 σε 14’ παρουσίας στο παρκέ, με τον Κουζμίνσκας από την άλλη να φτάνει στους 16 πόντους οδηγώντας την Αρμάνι να φτάσει στο +17 (69-52, 27’) και πάλι. Για μία ακόμη φορά όμως και ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις που αυτός ήθελε για να γυρίσει στο παιχνίδι. Καλάθης, Γκιστ και Τζέιμς βοήθησαν να πέσει η διαφορά στους έξι (69-63) στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Την ώρα που ο Γκιστ χρεωνόταν με το δικό του τρίτο φάουλ. Πέιν και Σίνγκλετον έκαναν την δουλειά τους στη ρακέτα για μειωθεί η απόσταση στους τέσσερις για πρώτη φορά (71-67, 31’30’’) και ο Καλάθης έφερε τον Παναθηναϊκό μισό βηματάκι πιο κοντά (73-70, 32’10’’).

H Αρμάνι με τον Γκουντάιτις επέστρεψε στο +7 (77-70, 34') με τον Μάικ Τζέιμς να προσπαθεί να απαντήσει, κρατώντας τους "πράσινους" στο παιχνίδι. Ένα μακρινό τρίποντο από τον Μάρκους Ντένμον με το γνωστό του... θράσος έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (79-77, 36'20''). Ο Καλάθης ήταν εκεί με ένα επιθετικό ριμπάουντ και ένα... παράξενο σουτ να γράψει το 82-81 (37'45'') και τον Παναθηναϊκό να "βαραίνει" από τα φάουλ. Με 40'' στο ρολόι ο Γκιστ έγραφε το 84-83 και η Μιλάνο έκανε το λάθος στην επόμενη επίθεση. Στα 14'' ο Μάικ Τζέιμς ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα (84-85) και ο Πιανιτζιάνι πήρε το τάιμ άουτ. Ο Γκάουντλοκ αστόχησε, ο Ντένμον κέρδισε το ριμπάουντ και το φάουλ στα 4'', ήταν απόλυτα ψύχραιμος (84-87). Με 2''4 να απομένει πια, οι διαιτητές χρέωσαν με φάουλ τον Σίνγκλετον (το πέμπτο του) στην προσπάθεια για τρεις του Μπερτάνς και ο Λετονός μέτρησε 3/3 από τη γραμμή, για να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Νευρικότητα και κούραση άφησαν στείρα τα πρώτα λεπτά της παράτασης. Οι δυο ομάδες συνέχισαν η μία στη σκιά της άλλης (91-91, 1'30'' πριν το τέλος). Γκιστ και Γκάουντλοκ έγραψαν το 95-94, αλλά ο Παναθηναϊκός είπε την τελευταία λέξη με μια περίεργη φάση στο φινάλε και την μπάλα να πέφτει στο καλάθι για το τελικό 95-96. Ο Μάικ Τζέιμς πήρε το διάδρομο, άφησε την μπάλα, αυτή πήρε ύψος και όπως φάνηκε ο ΕμΜπαγέ στην προσπάθειά του να την διώξει, απλά τη βοήθησε να περάσει το διχτάκι!

ΧΩΡΙΣ ΡΙΒΕΡΣ: Το πρόβλημα στον ώμο κράτησε τον Κέι Σί Ρίβερς στην Αθήνα με τον Παναθηναϊκό να αγωνίζεται και πάλι χωρίς την βοήθειά του.

ΠΟΤΕ: Με τον τόνο στο «ε». Η Αρμάνι Μιλάνο έπαιζε καλά, αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε λάθη που δεν θα έκανε ούτε στο... ριπλέι της ίδιας φάσης. Όπως μια απλή σχετικά –και ειδικά για τον Νικ- πάσα, ή ένα χαμένο άλεϊ ουπ για τον Γκιστ.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Μάικιτς (Σλοβενία), Ντιφαλά (Γαλλία)

Δεκάλεπτα: 27-18, 55-42, 69-61, 87-87, 95-96