20.4 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ζαλγκίρις – Πιένο 78-68: Από το -14 στην νίκη! (vid)

Η Ζαλγκίρις, στην αγωνιστική πριν την έναρξη της Ευρωλίγκας, αντιμετώπισε εντός έδρας την Πιένο, κόντρα στην οποία δυσκολεύτηκε πολύ αλλά στο τέλος πήρε την νίκη με 78-68, έχοντας καταγράψει όμως μία πολύ μεγάλη ανατροπή.

Η Πιένο μπήκε δυνατά αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους οι οποίοι στο ημίχρονο βρίσκονταν πίσω στο σκορ με επτά πόντους (38-45). Στην τρίτη περίοδο συνεχίστηκε η πολύ άσχημη εικόνα της Ζαλγκίρις αφού βρέθηκε μέχρι και 14 πόντους μακριά από την πρωτιά του σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως η ομάδα της Ευρωλίγκας κατάφερε να κάνει την ανατροπή καταγράφοντας επί μέρους σκορ 25-7.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Κάουνας αναδείχθηκε ο Ντανιέλιους Λαβρινοβίτσιους ο οποίος σημείωσε 16 πόντους ενώ πολύ σημαντική βοήθεια πρόσφερε και ο Λαουρίνας Μπιρούτις με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 38-45, 53-61, 78-68