20 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Ζάλγκιρις-Ολυμπιακός 73-84: «Ξόρκισε» τον κακό του δαίμονα (pics,vids)

Ο Ολυμπιακός για τρία δεκάλεπτα τα βρήκε «σκούρα» κόντρα στη Ζάλγκιρις, στο τέλος όμως βρήκε τις λύσεις στην άμυνά του και επικράτησε της ομώνυμης ομάδας με 73-84 στη Zalgirio Arena. Όλα αυτά απέναντι σε μία ομάδα που παραδοσιακά δυσκολεύει τους «ερυθρόλευκους» και πάντα οι αναμετρήσεις τους προσφέρουν αγωνία έως το τέλος. Ο Κώστας Παπανικολάου, με τους 18 πόντους που σημείωσε, βοήθησε τα μέγιστα, ενώ ήταν και ο πιο σταθερός παίχτης των φιλοξενούμενων σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, μαζί με τον Χασάν Μάρτιν (13 πόντους, 7 ριμπάουντ) που έδωσε την απαραίτητη «σπιρτάδα» από τον πάγκο. Πολλά προβλήματα  δημιούργησε στους φιλοξενούμενους ο Τζος Νίμπο με τον Αμερικανό σέντερ να έχει 17 πόντους και 10 ριμπάουντ. Πλέον ο Ολυμπιακός βρίσκεται με το ένα πόδι στα playoffs, έφτασε στο 17-10 (ανάλογα και με την αποβολή των ομάδων από τη Ρωσία) και είναι το φαβορί για το πλεονέκτημα της έδρας. Στον αντίποδα, άλλη μία ήττα για την ομάδα του Κάουνας, την 21η σε 28 αναμετρήσεις έως τώρα.

Με δύο γρήγορα τρίποντα του Κώστα Παπανικολάου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο (2') με 6-2. Γενικά όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν πήρε κάποιο μεγάλο προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Για τους Λιθουανούς,την μεγαλύτερη ζημιά στη ρακέτα του Ολυμπιακού έκανε ο Τζος Νίμπο. Ο Αμερικανός σέντερ είχε 8 πόντους, γεγονός που βοήθησε τους γηπεδούχους να βρεθούν, στο τέλος της πρώτης περιόδου,μπροστά στο σκορ με 20-15. Περίπου στο ίδιο «μοτίβο» κινήθηκε στις αρχές του και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπιζαν πρόβλημα με την άμυνά τους στο «ζωγραφιστό», γεγονός που εκμεταλλευόταν η Ζάλγκιρις είτε με τον Νίμπο είτε με τον Λοβέρν. Ο Χασάν Μάρτιν έδωσε την απαραίτητη σπιρτάδα από τον πάγκο, με τον Αμερικανό σέντερ να έχει 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Παρόλο λοιπόν που επιθετικά οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις, δεν μπορούσαν να ξεφύγουν με κάποια μεγάλη διαφορά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 39-39.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχιζαν να έχουν πρόβλημα στην άμυνά τους. Στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα, με τους Νίμπο και Παπανικολάου να τραβάνε το περισσότερο «κουπί» στη επίθεση. Η τρίτη περίοδος βρήκε τους Λιθουανούς μπροστά, με το ελάχιστο δυνατό προβάδισμα του ενός πόντου και το σκορ στο 59-58. Η Ζάλγκιρις είχε μπει δυνατά στην διεκδίκηση της νίκης και όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με ένα 8-0 σερί ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το τέταρτο δεκάλεπτο. Παπανικολάου και Ντόρσεϊ έδωσαν επιθετικά τις λύσεις σε αυτό το σερί. Παράλληλα, οι Πειραιώτες έσφιξαν την άμυνά τους, δεν έδιναν πλέον εύκολα καλάθια στην «καρδιά» της ρακέτας τους. Κάπως έτσι η Ζάλγκιρις δεν έβρισκε πλέον τις απαραίτητες λύσεις στην επίθεση και στο (37') ο Βεζένκοφ με τρίποντο, έδωσε αέρα δέκα πόντων στους φιλοξενούμενους. Κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος και ο Ολυμπιακός πήρε τη 17η νίκη του φέτος

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΛΕΙΔΙ: Αναμφίβολα ο Χασάν Μάρτιν. Ο σέντερ του Ολυμπιακού έδωσε πολλές βοήθειες, ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η Ζάλγκιρις πήρε ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων. Σημείωσε 10 πόντους σε αυτό το διάστημα, έδωσε ενέργεια στην ομάδα του και στις δύο πλευρές του παρκέ και ήταν άξιος συμπαραστάτης του Κώστα Παπανικολάου στη νίκη της ομάδας του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Ζάλγκιρις σούταρε με καλύτερα ποσοστά εντός πεδιάς σε σχέση με τον Ολυμπιακό (55%-50%) δείγμα του προβλήματος που είχε στην άμυνα η ελληνική ομάδα. Πολύ λίγα λάθη για τους «ερυθρόλευκους» μόλις 8,ενώ οι γηπεδούχοι μέτρησαν 15 γεγονός που ήταν η κύρια αιτία για την ήττα τους. Μοιρασμένα τα ριμπάουντ 27-27.