30.8 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

Ζάλγκιρις-Ολυμπιακός 72-74: Στο τέλος το βάζει ο Βεζένκοφ (vid, pic)

Το κοντέρ γράφει «21», η αντίστροφη μέτρηση για τα πλέι οφ έχει αρχίσει και το Κάουνας έρχεται παιχνίδι με το παιχνίδι πιο κοντά. Ο Ολυμπιακός έδειξε τον χαρακτήρα, την ποιότητα και τη φόρμα του νικώντας τη Ζάλγκιρις μέσα στο Κάουνας με 74-72 και κάνοντας ένα ακόμη βήμα για την πρωτιά της κανονικής περιόδου. Το έκανε μέσα από μία προσπάθεια με σκαμπανεβάσματα και χάρη σε καλάθι του Σάσα Βεζένκοφ στα 6’’.

Ένα αποτέλεσμα που ασφαλώς παίρνει ακόμη μεγαλύτερη αξία δεδομένου ότι επιτεύχθηκε απόντος του Κώστα Σλούκα σε μία από τις πιο σκληρές έδρες της Ευρωλίγκας. Πολύ περισσότερο από τη στιγμή που αυτή παλεύει παιχνίδι με το παιχνίδι για τον μεγάλο στόχο των πλέι οφ, μέσα από τα οποία θα κρατήσει ζωντανό το όνειρο της παρουσίας στο final four που θα γίνει στην έδρα της.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, παρότι έχασε μια διαφορά 14 πόντων που πήρε στο 28’, βρήκε τον τρόπο να πάρει το αποτέλεσμα. Έτσι αφού έγινε, την προηγούμενη εβδομάδα, η πρώτη ομάδα που έφτασε στις 20 νίκες, έγινε σήμερα και η πρώτη που έφτασε στα 10 διπλά (10-5). Είναι μάλιστα κάτι που κατάφερε για πρώτη φορά από το 2016-17 όταν καθιερώθηκε το σημερινό format αφού είχε ρεκόρ 9-8 στην κανονική περίοδο της σεζόν 2020-21.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο παιχνίδι προηγούμενος με 7-2 λίγο πριν το τρίλεπτο όμως η Ζάλγκιρις εκμεταλλεύτηκε τα μαζεμένα άστοχα σουτ των «ερυθρόλευκων» και με επτά πόντους του Ουλανόβας, προσπέρασε με 13-10 στο 8’. Στο τέλος της πρώτης περιόδου με ένα τρίποντο στην εκπνοή του Ντίμσα έγινε το 17-15 για τη Ζάλγκιρις.

Ο Ολυμπιακός είχε προβλήματα στο αμυντικό ριμπάουντ αφού οι γηπεδούχοι είχαν επτά επιθετικά σε 12 λεπτά και σημείωσαν επτά πόντους από αυτά, για να προηγηθούν με 22-17 και λίγο μετά με 29-23 (στο 15’). Οι «ερυθρόλευκοι» όμως έβγαλαν αντίδραση, με σερί 7-0 προσπέρασαν με 30-29 (στο 17’) και άνοιξαν τη διαφορά στους έξι στο τέλος του ημιχρόνου (34-40). Το κατάφεραν παίρνοντας λύσεις από τον πάγκο αφού είχαν κορυφαίο τον ΜακΚίσικ που έδωσε 13 πόντους σε 10:51 λεπτά παρουσίας στο παρκέ και απρόσμενη βοήθεια στο δημιουργικό κομμάτι από τον Μπλακ με τέσσερις ασίστ!

Η Ζάλγκιρις βρήκε στην αρχή της τρίτης περιόδου ένα γρήγορο 6-0 με το οποίο εξανεμίστηκε η διαφορά του πρώτου ημιχρόνου όμως οχτώ σερί πόντοι του Σάσα Βεζένκοφ και 10 από τους 12 της ομάδας του λίγο μετά, έδωσαν στον Ολυμπιακό για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (44-54). Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ασφυκτιούν μπροστά στην άμυνα των «ερυθρόλευκων» που διεύρυναν το σερί τους στο 19-5 (45-59 στο 28’). Στο τέλος της τρίτης περιόδου και με τον Βεζένκοφ να κυριαρχεί, ο Ολυμπιακός είχε ξεκάθαρα το πάνω χέρι (49-61).

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σμιτς η Ζάλγκιρις πήρε ώθηση και μείωσε τη διαφορά από τους 14 στους έξι (59-65 στο 34’) και παρότι είχε φτάσει τα 19 λάθη στο 35’, πλησίασε στους δύο (65-67). Τρία λεπτά πριν το τέλος οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στους 69 πόντους και προέκυψε ξανά ντέρμπι. Ο Σμιτς έβαλε ένα ακόμη «μεγάλο» τρίποντο δίνοντας το προβάδισμα στη Ζάλγκιρις με 72-70 τη στιγμή που το παιχνίδι έμπαινε στο τελευταίο λεπτό. Ο ΜακΚίσικ κέρδισε φάουλ στο τρίποντο και με 2/3 βολές ισοφάρισε στα 50’’ (72-72) και ακολούθησε μία τρομερή άμυνα του Λαρεντζάκη. Ο Βεζένκοφ έδειξε «κρύο αίμα» και με καλάθι στα 6’’ έκανε το 72-74 που έδωσε στον Ολυμπιακό τη νίκη αφού ο Ουλανόβας δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ποιος άλλος; Ο Σάσα Βεζένκοφ έκανε τρομερό δεύτερο ημίχρονο, είχε 6/8 σουτ και μέσα σε αυτό το νικητήριο στα 6’’. Τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους, 9/9 δίποντα και οχτώ ριμπάουντ. Μοιραία άφησε σε δεύτερο ρόλο τον σπουδαίο σήμερα Σακίλ ΜακΚίσικ που είχε 18 πόντους σε 21 λεπτά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη παρότι εκτέλεσε με μόλις 28% στα τρίποντα έναντι του 46,4% των Λιθουανών και παρότι έχασε τη μάχη των ριμπάουντ (32 έναντι 25). Έκανε όμως οχτώ λάθη λιγότερα (12 έναντι 20 της Ζάλγκιρις) και ήταν πολύ πιο αποτελεσματικός στα δίποντα (66,7% έναντι 50%).

Photo Credits: Eurokinissi