16.4 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Ζαλγκίρις-Μπαρτσελόνα 66-77: Και στο Κάουνας θα… ξαναείναι ωραία! (vids)

Η Μπαρτσελόνα επιβεβαίωσε τη διαφορά δυναμικότητας με τη Ζαλγκίρις σε τρία παιχνίδια, έκανε περίπατο και στο Κάουνας με 77-66 και ολοκλήρωσε τη σειρά τους με «σκούπα», για να... ξαναπάει στο ίδιο μέρος σε λίγες μέρες ξανά για το Final Four, από όπου ευελπιστεί αυτή την φορά να φύγει με την κούπα.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε από νωρίς με διάθεση να... καθαρίσει, με τους ψηλούς της να την φέρνουν σε διψήφιο νούμερο στα πρώτα επτά λεπτά (3-13), ωστόσο ένα σερί 7-0 έδειξε πως οι γηπεδούχοι είχαν σφυγμό (10-13). Με αρκετές λύσεις επιθετικά και τον Ντίμσα να είναι πανταχού παρών, η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 19-17 στο 13ο λεπτό, ωστόσο μετά το +5 λίγο αργότερα (24-19 στο 16'), οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν με δύο τρίποντα των Αμπρίνες-Μίροτιτς, παίρνοντας τα ηνία μέχρι το ημίχρονο (26-29).

Τα μακρινά σουτ του Σατοράνσκι άρχισαν να φέρνουν τους Καταλανούς, με αρκετούς να ακολουθούν και τον Τόμπι, ειδικά, να γίνεται βασικός παράγοντας της αναμέτρησης στην τρίτη περίοδο, στο τέλος της οποίας έμοιαζαν να έχουν σαφή υπεροχή (48-61). Από τη στιγμή, που οι Λιθουανοί δεν μπόρεσαν να φανούν πιο εύστοχοι στην τελευταία περίοδο, το σκηνικό δεν μπορούσε να αλλάξει και η Μπαρτσελόνα πέρασε θριαμβευτικά στο Final Four, επισκεπτόμενη σύντομα ξανά το Κάουνας.

Δεκάλεπτα: 10-13, 26-29, 48-61, 66-77

ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΥΡΓΟΥΣ ΤΗΣ: Η Μπαρτσελόνα βρήκε ιδιαίτερη βοήθεια από τους ψηλούς της, για να «καθαρίσει» αυτή τη σειρά. Ο Γιαν Βέσελι έκανε την αρχή με 14 πόντους και ο Μάικ Τόμπι ουσιαστικά... το τελείωσε στην τρίτη περίοδο, καταγράφοντας 13 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα 4/15 τρίποντα, σε παιχνίδι αποκλεισμού απέναντι στην Μπαρτσελόνα, καθιστούν οποιαδήποτε σκέψη για την νίκη απαγορευτική, ειδικά όταν οι Καταλανοί σουτάρουν με 11/23 στον ίδιο τομέα.