24 C
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Ζάλγκιρις-Μονακό 79-83: Άντεξε στο τέλος και απέδρασε με το “διπλό” ! (pics+vid)

Με τους Μάικ Τζέιμς (23 πόντους,8 ριμπάουντ) και Τζαρόν Μπλόσομγκέιμ (13 πόντους) να είναι καταλύτες στην επίθεση, η Μονακό άντεξε στην αντεπίθεση της Ζάλγκιρις στο δεύτερο μέρος, κερδίζοντάς τη με  83-79 στη Zalgirio Arena. Παρόλο την κυριαρχία των γηπεδούχων στα ριμπάουντ, τα πολλά λάθη σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης τους στοίχισαν. Πλέον η Μονακό σκαρφάλωσε στο 8-5, με την Ζάλγκιρις να μένει στο 5-8.

Η Μονακό θέλοντας να επιβάλλει τον ρυθμό της, προσπάθησε να βάλει τη μπάλα μέσα στο "ζωγραφιστό". Τροφοδοτώντας τους ψηλούς της, πήρε ένα μικρό προβάδισμα εφτά πόντων (13-6) μετά από πέντε λεπτά παιχνιδιού. Η Ζάλγκιρις αντέδρασε, ισοφάρισε σε 16-16, με τους Ρόλαντ Σμιτς και Ντόβιντας Γκιεντράιτις να είναι οι κύριοι εκφραστές της επίθεσης της ομάδας από τη Λιθουανία. Οι Μονεγάσκοι με ένα επιμέρους σερί 7-0, έκλεισαν δυναμικά το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 23-18.

Σιγά σιγά με τη δύναμή της κοντά στο καλάθι, αλλά και με την αθλητικότητά της σε άμυνα και επίθεση, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς άρχισε να δημιουργεί ένα σταθερό προβάδισμα. Με ένα καλάθι του Μάικ Τζέιμς και δύο βολές του Ντόντα Χολ, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +10 (39-29) στο (17') της αναμέτρησης. Εν τέλει οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με την Μονακό να προηγείται με 46-37.

Με τους Μπλοσομγκέιμ και Τζέιμς να συνεχίζουν να κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά στους γηπεδούχους, η Μονακό συνέχιζε να διατηρεί ένα προβάδισμα της τάξης των 8-10 πόντων, με το σκορ στο (25') να είναι 51-43. Κάπου εκεί όμως ήρθε η αντίδραση της Ζάλγκιρις. Οι Μονεγάσκοι ξαφνικά τα έκαναν όλα λάθος. Χαμένα ριμπάουντ, βεβιασμένες επιθέσεις, λάθη, ήταν οι λόγοι που οδήγησαν τους γηπεδούχους στο πρώτο τους πολύ καλό διάστημα στην αναμέτρηση. Με ένα σερί 14-2, πήραν και για π΄ρωτη φορά το προβάδισμα στο παιχνίδι με το σκορ στο  57-53. Πλέον η εξέδρα άρχισε να "ζωντανεύει" και να μπάινει και αυτή στο παιχνίδι βοηθώντας την ομάδα του Κάζις Μακσβίτις. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την Ζάλγκιρις να κάνει την ανατροπή παίρνοντας το προβάδισμα με 59-57.

Όπως είναι λογικό τα πάντα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο ρυθμός είχε πέσει αρκετά γεγονός που έδειχνε να ωφελεί τους Λιθουανούς. Στη συνέχεια παίχτηκε ένα αρκετά άναρχο μπάσκετ (πολλά άστοχα σουτ και κακές επιλογές), με τις δύο ομάδες να πάνε χέρι-χέρι. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη το σκορ ήταν ισόπαλο 63-63. Σε αυτές τις κρίσιμες καταστάσεις, όμως ο Μάικ Τζέιμς βρίσκεται στα καλύτερά του. Αυτό έκανε ο Αμερικανός. Σημείωσε πέντε κρίσιμους πόντους στο τελευταίο δίλεπτο, δίνοντας το πλεονέκτημα στην ομάδα του με 76-68. Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν σωστά την κατάσταση στο τελευταίο λεπτό και πήραν άλλη μία νίκη με 83-79. Πλέον έφτασαν τις οχτώ, με την Ζάλγκιρις να μένει στις πέντε (5-8).