26.1 C
Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου, 2024

Ζαλγκίρις-Μακάμπι 78-94: Ο Νάναλι το άρχισε, ο Ουίλμπεκιν το τελείωσε (pic, vids)

Παρά τα προβλήματα της η Μακάμπι έκανε τη δουλειά στο Κάουνας και χτίζει σερί, αφού η αποψινή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη της. Επικράτησε της Ζαλγκίρις με 94-78 με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Τζέιμς Νάναλι και τον Σκότι Ουίλμπεκιν και μπαίνει για τα καλά στο «κάδρο» των πλέι οφ. Τα κατάφερε πατώντας το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και αφού οι τρεις πρώτες ήταν απόλυτα ισορροπημένες.

Η Ζαλγκίρις ήταν ανταγωνιστική στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα , ωστόσο έμεινε στο τέλος με άδεια χέρια, γνωρίζοντας την έκτη διαδοχική ήττα της στη διοργάνωση. Έτσι βυθίστηκε στο 3-17.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο, η Μακάμπι επιχείρησε να ξεφύγει στην πρώτη περίοδο προηγούμενη με 20-15 στο 7’. Με τον Τάιλερ Κάβανο εξαιρετικά παραγωγικό αφού σημείωσε 10 από τους 19 πόντους της στην πρώτη περίοδο, η Ζαλγκίρις δεν επέτρεψε στη Μακάμπι να ανοίξει την «ψαλίδα» (19-21 στο 10’).

Η άνοδος του Λεκάβιτσιους και η θετική παρουσία του Μπλάζεβιτς κράτησαν τη Ζαλγκίρις κοντά στο σκορ και στη δεύτερη περίοδο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν διαρκώς (26-25 στο 13’, 28-31 στο 15’, 33-33 στο 17’) για να κλείσει το ημίχρονο με ένα υψηλό, ισόπαλο σκορ (47-47). Η… μισή Μακάμπι των πρώτων 20 λεπτών ήταν ο Τζέιμς Νάναλι που άγγιξε το τέλειο με 17 πόντους σε 15:22, έχοντας 2/2 βολές, 3/3 δίποντα και 3/3 τρίποντα!

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έγινε πιο αργός και οι δύο ομάδες δεν εκτέλεσαν με την ίδια συνέπεια στη συνέχεια. Είναι χαρακτηριστικό ότι το επιμέρους σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου ήταν 6-10 (53-57). Οι γηπεδούχοι είχαν το σημαντικότερο πρόβλημα αφού από το 53-55 του 25’, έμειναν για τέσσερα λεπτά δίχως πόντο με αποτέλεσμα η Μακάμπι να ξεφύγει με εννιά (55-64). Ένα δίποντο του Μιλάκνις και ένα τρίποντο του Λεκαβίτσιους στα τελευταία 30’’ όμως μάζεψαν τη διαφορά (60-64 στο 30’).

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς όμως είχε ένα ακόμη «νεκρό» διάστημα που μετέτρεψε το 63-66 του 31’, στο 67-74 του 33’ ενώ στα μισά της τέταρτης περιόδου πέντε σερί πόντοι του Ουίλμπεκιν, έστειλαν τη διαφορά στους οχτώ (71-79). Δύο λεπτά πριν το τέλος η διαφορά ήταν στους 13 (76-89) και πλέον δεν υπήρχε επιστροφή για τη Ζαλγκίρις.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Τζέιμς Νάναλι έκανε παιχνίδι καριέρας στο Κάουνας. Σημείωσε ατομικά ρεκόρ στη διοργάνωση τόσο με τους 32 πόντους (με 2/2β, 6/7δ, 6/7τρ.) όσο και με το 33 στο ranking.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το γεγονός ότι σημείωσε 94 πόντους σε ένα εκτός έδρας παιχνίδι εξηγείται σχεδόν απόλυτα για τη Μακάμπι από το ποσοστό της στα τρίποντα. Είχε 14/20 και με αυτό το εντυπωσιακό 70% δεν θα μπορούσε να χάσει, πολύ περισσότερο από τη στιγμή που η Ζαλγκίρις είχε 8/26.

Photo Credits: Zalgiris twitter, Euroleague