23.2 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Ζαλγκίρις Κάουνας – Μαζεϊκιάι 103-75: Νίκη ψυχολογίας για την προσεχή αντίπαλο του Παναθηναϊκού (pics)

Η Ζαλγκίρις Κάουνας που υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (2/1, 20.00) υπέταξε την Μαζεϊκιάι με 103-75 για το λιθουανικό πρωτάθλημα και παρέμεινε μόνη πρώτη στην κατάταξη.

Η ομάδα του  μπήκε στο ματς με άγριες διαθέσεις και δεν άφησε την αντίπαλό της να πάρει ανάσα ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με 49-31. Το δεύτερο μισό είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι να φτάνει άνετα στο τελικό 103-75 και να μπαίνει στην προσεχή «διαβολοβδομάδα» της Euroleague δυναμικά.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα αναδείχτηκε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Λούκας Λεκάβιτσιους με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 16.45 λεπτά αγώνα.