24.4 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Ζαλγκίρις-Εφές 71-85: Την πλήρωσαν οι Λιθουανοί (pics, vids)

Τρίτη εκτός έδρας ήττα μέσα σε ένα 10ήμερο δεν χωρούσε για την Εφές. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν μετά τις ήττες της στη Βιτόρια και το Μονακό, όχι μόνο έκανε τη δουλειά στο Κάουνας αλλά το έκανε με εμφατικό τρόπο αφού επιβλήθηκε της Ζαλγκίρις με 85-71. Έτσι έκανε ένα σημαντικό βήμα προς την τελική οχτάδα της κανονικής περιόδου.

Για τη Ζαλγκίρις έκλεισε με 0/2 το τριήμερο αφού είχε προηγηθεί η ήττα από τον Ολυμπιακό. Εξακολουθεί ωστόσο να ελπίζει ότι θα καταφέρει να αποφεύγει την τελευταία θέση προσπερνώντας είτε τον Παναθηναϊκό, είτε τη Βιλερμπάν.

Η αντίσταση της Ζαλγκίρις κράτησε για 12 λεπτά. Η Εφές μέσα από την καλή άμυνα της απλοποίησε τα πράγματα αφού στην επίθεση αυτά είναι πάντοτε απλά με το ταλέντο του Μίτσιτς και του Λάρκιν.

Η Εφές έδειχνε να βάζει τις βάσεις της νίκης από το ημίχρονο και μέσα από την άμυνα της. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο (11-11), έκανε ένα σερί 10-2 για να ξεφύγει με 21-13 πριν κλείσει το δεκάλεπτο με τη διαφορά στους τέσσερις (19-23). Το παιχνίδι άρχισε με ένα ξεχωριστό γεγονός, το 200ό κλέψιμο στην καριέρα του Μπράιαντ Ντάνστον στην Ευρωλίγκα.

Στη δεύτερη περίοδο η Εφές έκανε πιο ξεκάθαρο το προβάδισμα της. Μετά το 21-25 του 12ου λεπτού, οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 32-24 στο 15’ και 41-27 στο 19’, με 12 πόντους του Μίτσιτς. Στο τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 11 (30-41). Είχε προλάβει πάντως ο Παούλιους Γιανκούνας να γίνει ο πρώτος στην ιστορία της διοργάνωσης που έφτασε τα 2.000 ριμπάουντ!

Αν τα πρώτα 20 λεπτά άφηναν κάποιες ελπίδες στη Ζαλγκίρις, η εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου δεν άφηνε αναπάντητα ερωτηματικά για τη συνέχεια. Η Εφές μπήκε φουριόζα σε αυτό με ένα επιμέρους 15-4, με το οποίο εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από τους 20 (34-56). Στο 30’ η Ζαλγκίρις είχε πετάξει λευκή πετσέτα και η Εφές πήγαινε πια στο ρελαντί (40-65).

Η τελευταία περίοδος είχε βέβαια διαδικαστικό χαρακτήρα. Με την έναρξη της η διαφορά ανέβηκε στους 28 (42-70) αλλά η Εφές σήκωσε το πόδι από το γκάζι. Η Ζαλγκίρις έριξε τη διαφορά κάτω από τους 20 στο 34’ (57-74) αλλά ήταν σαφές ότι αυτό ήταν αποτέλεσμα της χαλάρωσης της Εφές που έπαιξε ως το τέλος όσο… χρειαζόταν.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Βασίλιε Μίτσιτς έκανε και σήμερα τη διαφορά για την Εφές. Τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, 5/6 βολές, 3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα και επτά ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα ποσοστά της Εφές πιστοποιούν την καλή βραδιά στην οποία βρέθηκε. Τελείωσε το παιχνίδι με 63,6% στα δίποντα και 42,3% στα τρίποντα ενώ οι γηπεδούχοι ήταν αποτελεσματικοί από μέση και κοντινή απόσταση (64,3% στα δίποντα), όχι όμως και από μακρινή (33,3% στα τρίποντα).

Photo Credits: Zalgiris, Efes twitter