21.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Xίμκι για πλέι οφ! (vids)

Με πολύ καλή άμυνα από το 10' και χάρη σε ένα μεγάλο τρίποντο του Χάνικατ 54'' πριν από το φινάλε η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε μεγάλη νίκη μέσα στο Κάουνας επί της Ζαλγκίρις (84-74) και την έπιασε στην έκτη θέση της βαθμολογίας εδραιώνοντας παράλληλα τη θέση της στην πρώτη οκτάδα. Μεγάλο παιχνίδι έκαναν τόσο ο Χάνικατ όσο και ο Γκιλ, ενώ από τη Ζαλγκίρις, που έπαιξε χωρίς τον ασθενή Καβαλιάσουκας, ο Πάνγκος ξεκίνησε "καυτός", αλλά μετά εξαφανίστηκε.

Οι δύο ομάδες μπήκαν "ζεστές" και με συνεχόμενα εύστοχα σουτ συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα 3,5 λεπτά, αλλά μετά η Χίμκι σταμάτησε να παίζει. "Κόλλησε" απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων, η δική της άμυνα ήταν απούσα και η Ζαλγκίρις έστησε ένα πολύ ωραίο πάρτι για τα επόμενα 6,5 λεπτά. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέβιν Πάνγκος, που σκόραρε 12 πόντους στην πρώτη περίοδο, και αστοχώντας για πρώτη φορά στο 6', έχοντας μέχρι εκείνο το σημείο 7/7 σουτ, η πρωταθλήτρια Λιθουανίας έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 17-1 και προηγήθηκε με 26-11 στο 9'. Βοήθησε σε αυτό και μια τεχνική ποινή, με την οποία χρεώθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας, ο οποίος ήταν πολύ εκνευρισμένος όχι μόνο με τους διαιτητές, αλλά και με τους δικούς του παίκτες, που έμοιαζαν αλλού να πατούν κι αλλού να βρίσκονται. Με πρώτο και... χειρότερο τον Σβεντ, που τα είχε βρει... μπαστούνια απέναντι στον Τουπάν.

Ο Γάλλος ήταν καλός και στην επίθεση και μαζί με τον Βαλίνσκας, που επίσης ξεκίνησε καλά τη δεύτερη περίοδο παίζοντας αντί του Πάνγκος, φρόντιζαν ώστε η Ζαλγκίρις να διατηρεί την επιθετική ευχέρειά της και το διψήφιο προβάδισμα στο σκορ μέχρι το 14' (37-23), οπότε έπαθαν όλοι... μπλακ άουτ. Και ήταν η σειρά της Χίμκι να στήσει το δικό της πάρτι μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Την αρχή έκανε ο Τάιλερ Χάνικατ, ο οποίος έδωσε κάποιες επιθετικές λύσεις, όμως το πιο σημαντικό ήταν πως συνέβαλε τα μέγιστα ώστε η άμυνα να γίνει απροσπέλαστη. Εκεί που τα έβαζαν όλα, οι παίκτες της Ζαλγκίρις τα έχαναν όλα κι από την άλλη μεριά ο Αλεξέι Σβεντ... ξύπνησε. Αίφνης άρχισε να σκοράρει κατά βούληση, διέλυσε κάθε αμυντικό πλάνο του Γιασικεβίτσιους, έφτασε με μια ανάσα σχεδόν τους 16 πόντους κι έγινε ο μοναδικός παίκτης στην ιστορία της Ευρωλίγκας που σκοράρει τουλάχιστον 16 πόντους σε 22 σερί παιχνίδια, αλλά το πιο σπουδαίο ήταν πως πρωταγωνίστησε στο εκπληκτικό 20-1, που έκανε η Χίμκι μέσα σε 5 λεπτά! Χάρη σε αυτό προηγήθηκε με 43-38 στο 19' και γύρισε τούμπα το παιχνίδι. Δεν πρόσεξε όμως στο τέλος του ημιχρόνου, είχε κάποιες βιαστικές και άστοχες επιλογές κι έτσι έδωσε τη δυνατότητα στη Ζαλγκίρις να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με βραχεία κεφαλή (44-43).

H τρίτη περίοδος άρχισε με την Χίμκι να παίζει εξαιρετική άμυνα εμποδίζοντας την Ζαλγκίρις να βάλει την μπάλα στη ρακέτα και με τον Σβεντ να μοιράζει ασίστ στους συμπαίκτες του και ειδικά τον Γκιλ, που αποδείχθηκε αποτελεσματικός. Έτσι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με 52-46 στο 24' κι εκεί που έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι, χαλάρωσε στην άμυνα. Και βρήκε την ευκαιρία με ο Γιανκούνας με τρία πανομοιότυπα καλάθια να ισοφαρίσει δύο λεπτά αργότερα (52-52). Η Ζαλγκίρις πέρασε και μπροστά με 57-54 χάρη σε ένα τρίποντο του Τουπάν, αλλά ο εκπληκτικός Γκιλ, που σκόραρε 12 πόντους στο δεκάλεπτο, ισοφάρισε αμέσως και εν τέλει η Κίμκι παίζοντας καλή άμυνα, καταλύτης της οποίας ήταν ο Χάνικατ, προηγήθηκε στο τέλος της τρίτης περιόδου με 61-59.

Στην τελευταία περίοδο οι άμυνες ήταν πλέον φανερό πως είχαν τον πρώτο λόγο και τα καλάθια έμπαιναν με ιδρώτα και... αίμα. Η Χίμκι, παρότι έπαιζε χωρίς τον Σβεντ, τον οποίον ο Μπαρτζώκας κρατούσε στον πάγκο για να τον έχει φρέσκο στο τέλος, βρήκε στο πρόσωπο του Γκιλ έναν ιδανικό εκτελεστή, που έφερε την ομάδα μπροστά με διαφορά πέντε πόντων (68-63) στο 34'. Όμως η αντίδραση της Ζαλγκίρις ήταν άμεση και καθώς ήταν άστοχη από την περιφέρεια, ήρθε μέσω ενός παίκτη υπεράνω πάσης υποψίας μέχρι εκείνη τη στιγμή. Του Μπράντον Ντέιβις, που ως εκείνο το σημείο δεν είχε κάνει σχεδόν τίποτα, αλλά με δύο συνεχόμενα γκολ φάουλ, έφερε τους γηπεδούχους ξανά μπροστά (69-68) στο 35'.

Το ντέρμπι είχε ανάψει για τα καλά και η Χίμκι πήρε και πάλι το προβάδισμα καταφέρνοντας μάλιστα να το διατηρήσει και να το αυξήσει ελαφρώς με δύο βολές του Σβεντ, που έκανε το 76-73 ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη. Όμως το μεγάλο σουτ το έβαλε ο Χάνικατ, ο οποίος μετά από μία ακόμα άστοχη επίθεση της Ζαλγκίρις (άστοχο τρίποντο του Πάνγκος, που στο δεύτερο ημίχρονο εξαφανίστηκε), σηκώθηκε από τη γωνία και με τρίποντο έκανε το 79-73 κι ενώ απέμεναν 54'' για το φινάλε. Η Ζαλγκίρις δεν είχε άλλη αντίδραση να βγάλει, έτσι η Χίμκι πήρε την πολύ σπουδαία γι' αυτήν νίκη.

ΟΙ ΚΑΤΑΛΥΤΕΣ: Μπορεί ο Αλεξέσι Σβεντ να σκοράρε και πάλι 20 πόντους, όμως η Χίμκι κέρδισε επειδή υπήρχαν στο παιχνίδι ο Τάιλερ Χάνικατ κι ο Άντονι Γκιλ. Ο πρώτος ήταν η... συγκολλητική ουσία της άμυνας, ο παίκτης που βρισκόταν παντού κι έπαιζε σαν ποδοσφαιρικό λίμπερο. Τα 4 κλεψίματα και οι 2 τάπες του δείχνουν πόσο πολλά πρόσφερε στα μετόπισθεν, ενώ σκόραρε φυσικά και 17 πόντους. Ο δεύτερος κράτησε σχεδόν μόνος του όρθια την Χίμκι στην επίθεση σε μεγάλο κομμάτι του δευτέρου ημιχρόνου, τελειώνοντας τον αγώνα με 20 πόντους.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Ζαλγκίρις είχε 13 ασίστ κι έκανα 13 λάθη, αντίθετα η Χίμκι έδωσε 22 ασίστ κι έκανε μόλις 7 λάθη. Η διαφορά αυτή ήταν καθοριστική.