25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Βραζιλία-ΗΠΑ 87-122: Ήταν επιβλητική από νωρίς και θα είναι η αντίπαλος της Σερβίας στα ημιτελικά (pics)

Η Team USA προκρίθηκε δίχως να δυσκολευτεί στα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ, καθώς επικράτησε εύκολα της Βραζιλίας με (87-122), σε ένα ματς που επιβλήθηκε απ' την αρχή της αντιπάλου της και βρήκε την ευκαιρία ακόμη και να ξεκουράσει τους... βασικούς. Στους «4», λοιπόν, οι ΗΠΑ θα βρεθούν αντιμέτωπες με τη Σερβία (Πέμπτη 8 Αυγούστου), η οποία μερικές ώρες νωρίτερα «επιβίωσε» στο θρίλερ με την Αυστραλία, κερδίζοντας τα «Καγκουρό» στην παράταση (95-90, 82-82 κ.δ.).

Με υψηλό τέμπο ξεκίνησε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του, με τις ΗΠΑ να θέτουν από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη, φτάνοντας στο +12 (6-18) στο 4:30’ και μετρώντας ήδη 7 ασίστ (4 ο Λεμπρόν) στα 8 εύστοχα σουτ της (8-11)! Η απόσταση της Team USA απ’ τη Βραζιλία διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου (21-33), με την ομάδα του Στιβ Κερ να απολαμβάνει ακόμη και προβάδισμα 16 πόντων (17-33) στα 38” πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Φοβερά αλτρουιστές οι Αμερικάνου, που μέτρησαν 12 ασίστ σε 13 εύστοχα σουτ (13/21)!

Δίχως να αλλάξει η εικόνα στη 2η περίοδο, η Team USA ξεκίνησε με σερί 7-0 και «άγγιξε» τη διαφορά των 20 πόντων (21-40), πριν μειώσουν οι Βραζιλιάνοι με σερί 10-0 από Ντίας, Ντε Πάουλα και Χουέρτας (31-40)! Το βραζιλιάνικο «ξέσπασμα» δε διήρκησε περισσότερο και ξεκίνησε εκείνο των Αμερικάνων, καθώς κράτησαν τους αντιπάλους τους στους 36 πόντους για 3:23’ και έκλεισαν τον ημίχρονο με σερί 15-0 και στο 36-63! Σε αυτό το διάστημα ο Τζέιμς έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και «άγγιξε» το double-double απ’ το πρώτο εικοσάλεπτο (10 πόντοι, 4/4 σουτ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα!).

Σαν σε διαγωνισμό τριπόντων μπήκαν οι δύο ομάδες μετά την ανάπαυλα, σκοράροντας κατά ριπάς πίσω απ’ τη γραμμή των 6μ75 (6/10 στα πρώτα 4’). Η Team USA, ωστόσο, δεν αντιμετώπιζε κανένα πρόβλημα όσον αφορά τη διατήρηση της υπέρ της διαφοράς, με το +28 του 20:30’ να είναι η μέγιστη απόστασή της, πριν φτιάξει καινούργια στο 27:30’ (+29, 59-88). Τελικά, το 3ο δεκάλεπτο έληξε 71-94, με τους δύο «μονομάχους» να προσφέρουν σκορ και θέαμα σε αυτήν την περίοδο (35-31 το επί μέρους σκορ!).

Τα τελευταία 10 λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη Βραζιλία να ζει τις τελευταίες της στιγμές στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες και τον Στιβ Κερ, απ’ την άλλη, να ξεκουράζει τους… βασικούς τους παίκτες ενόψει του ημιτελικού με τη Σερβία (Πέμπτη 8 Αυγούστου). Με το καλάθι του Χαλιμπέρτον στο 34’, η Team USA είχε όλους τους παίκτες της με σκορ και, κάπως έτσι, πήρε τη νίκη με 122-87 και ταυτόχρονα την πρόκριση για τα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ απέναντι στην ομάδα του Νίκολα Γιόκιτς και του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Δεν υπάρχουν πολλά πράγματα να πούμε για τη στατιστική. Όπως αναμενόταν, η Team USA κυριάρχησε παντού, μετρώντας 46 ριμπάουντ (έναντι 34 των Βραζιλιάνων), 31 ασίστ (24 η Βραζιλία), 7 μπλοκ (1 η Βραζιλία) και είχε ευστοχία 58% (45/78) εντός παιδιάς, έναντι 42% των Βραζιλιάνων (32/77).