22.4 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Βουλγαρία-Βέλγιο 80-89: Ο Βεζένκοφ ήταν μόνος, πέρασε το Βέλγιο, ελπίζει η Γεωργία (vids)

Το Βέλγιο νίκησε τη Βουλγαρία με 89-80 και «σφράγισε» την πρόκρισή του στη φάση των «16» του Ευρωμπάσκετ.

Δεν έφτασε για τους ηττημένους ο εκπληκτικός Σάσα Βεζένκοφ ο οποίος ήταν σχεδόν μόνος και δεν άντεξε μέχρι το τέλος. Πλέον με αυτήν τη νίκη οι Βέλγοι θα περιμένουν το αποτέλεσμα του αγώνα της Γεωργίας με το Μαυροβούνιο για να δουν αν θα τερματίσουν στην τρίτη ή στην τέταρτη θέση.

Αν κερδίσει το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου, τότε το Βέλγιο θα είναι τρίτο, η Γεωργία τέταρτη και οι Μαυροβούνιοι θα μείνουν εκτός συνέχειας. Αν νικήσουν όμως οι Βαλκάνιοι, τότε θα τερματίσουν εκείνοι τρίτοι και οι Βέλγοι τέταρτοι.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και τελείωσε με τους τυπικά φιλοξενούμενους -οι οποίοι είχαν τη στήριξη του κόσμου λόγω του αποτελέσματος που ήθελε η Εθνική Γεωργίας- να προηγούνται με 20-17.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στους Βέλγους και στο φινάλε της ξέσπασαν και ξέφυγαν με σημαντική διαφορά, καθώς πήγαν προηγούμενοι στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 41-28 κι έμοιαζαν να έχουν αποκτήσει τον πρώτο λόγο για τη νίκη και την πρόκριση.

Το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τη Βουλγαρία να αντιδρά και να πλησιάζει, βάζοντας εκ νέου «φωτιά» στο ματς. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου της Τιφλίδας έγραφε 66-60 κι όλα έμοιαζαν «ανοιχτά».

Στην τελευταία περίοδο οι Βούλγαροι ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν να πλησιάσουν, καθώς οι Βέλγοι ήταν φανερό ότι υπερτερούσαν ως ομάδα. Μάλιστα περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε ο Βεζένκοφ εξαγριώθηκε για ένα φάουλ που δεν του δόθηκε και λίγο έλειψε το παιχνίδι να γίνει «ροντέο».

Τελικά οι πιο ψύχραιμοι επενέβησαν κι αποφεύχθηκαν τα χειρότερα, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει νικητές τους Βέλγους με 89-80.