19.2 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Βουλγαρία-Μαυροβούνιο 81-91: Ο Βεζένκοφ ήταν απελπιστικά μόνος (vids)

Το Μαυροβούνιο νίκησε 91-81 τη Βουλγαρία στο πλαίσιο του πρώτου ομίλου έχοντας πολυφωνία στο σκοράρισμα, με τους ηττημένους να τα περιμένουν όλα από τον Σάσα Βεζένκοφ.

Οι νικητές έχουν πλέον ρεκόρ 2-1 και πηγαίνουν προς την επόμενη φάση, την ώρα που οι Βούλγαροι «έπεσαν» στο 0-3 και δύσκολα θα βρεθούν στους «16».

Από το ξεκίνημα του αγώνα φάνηκε ότι θα γινόταν μεγάλη «μάχη», καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε ισόπαλο 21-21.

Ακολούθησε μία δεύτερη περίοδος που έμοιαζε βγαλμένη από καρμπόν. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να χτίσει διαφορά ασφαλείας και οι Βούλγαροι πήγαν προηγούμενοι στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 46-45, χάρη στους 17 πόντους του Σάσα Βεζένκοφ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μαυροβούνιοι βρήκαν τις λύσεις και παρά το γεγονός ότι οι Βούλγαροι συνέχισαν να παλεύουν, βρήκαν τον τρόπο όχι απλά να πάρουν το προβάδισμα, αλλά να το διατηρήσουν και στο φινάλε να το αυξήσουν επικρατώντας τελικά με 91-81.