25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Βουλγαρία-Ελλάδα 72-62: «Πέταξαν» ένα δεκάλεπτο και ηττήθηκαν οι Νεάνιδες (pics)

Η Εθνική Νεανίδων πλήρωσε ακριβά το κακό της δεύτερο δεκάλεπτο απέναντι στη Βουλγαρία και ηττήθηκαν στο τέλος με 72-62, γνωρίζοντας την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα Β' Κατηγορίας του Ευρωμπάσκετ U18, αφού όσες φορές προσπάθησαν να επιστρέψουν στο δεύτερο ημίχρονο, η έτερη βαλκανική ομάδα είχε τις απαντήσεις, κάνοντας από την πλευρά της το «3 στα 3» στον όμιλο.

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν στην ισορροπία στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου, με τη Βουλγαρία ωστόσο να δείχνει να έχει περισσότερες επιλογές επιθετικά και να προηγείται ελαφρώς στο φινάλε της με 24-20. Αυτό αποδείχθηκε ακόμη περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο, που ξεκίνησε μεν με σερί 0-5 για την ελληνική ομάδα, αλλά συνεχίστηκε με την άμυνά της να δίνει τα σουτ στην αντίπαλό της, ενώ η ίδια δυσκολευόταν να ακολουθήσει σε ρυθμό, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να «κυνηγά» στο -13 (45-32).

Με την τριάδα των Σύρπα, Χατίρα και Φελούρη να δίνει λύσεις και την άμυνα να ανταποκρίνεται στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου, οι Νεάνιδες μείωσαν στο τρίποντο (48-45), όμως η εξαιρετική σε εκείνο το διάστημα Τσόνεβα κράτησε τις Βουλγάρες μπροστά, κλείνοντας μάλιστα στο +10 για την ομάδα τους το δεκάλεπτο (60-50). Οι παίκτριες της Γκουζίνη έκαναν άλλη μια προσπάθεια επιστροφής, μειώνοντας στο -4 στα μέσα της τελευταίας περιόδου (63-59), όμως μια απάντηση με 5-0 από τις Κόστοβα και Σοκόλοβα αποδεόχθηκε καθοριστικό, καθώς τα κορίτσια μας δεν μπόρεσαν ύστερα από αυτό να επιστρέψουν και πάλι, γνωρίζοντας μοιραία την ήττα, με τις Βουλγάρες να μένουν αήττητες (72-62).

Δεκάλεπτα: 24-20, 45-32, 60-50, 72-62