25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Βουλγαρία-Ελλάδα 51-70: Ρεβάνς, λύτρωση και άνοδος για την Εθνική Νεανίδων (pics)

Ναι, ρε κοριτσάρες! Η Εθνική Νεανίδων ξεπέρασε μέσα σε λίγες ώρες το «σοκ» της ήττας στον ημιτελικό με την Τσεχία από το απίθανο buzzer beater, κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια του μικρού τελικού έναντι της Βουλγαρίας και με 70-51 πήρε ρεβάνς για την ήττα στον αγώνα του ομίλου και, μαζί, το τελευταίο εισιτήριο για την άνοδο στην κορυφαία κατηγορία του Ευρωμπάσκετ U18, με την αποστολή να εκτελείται ιδανικά από τις αθλήτριες της Βασιλείας Γκουζίνη, επιστρέφοντας στις καλύτερες.

Η Παρασκευοπούλου «τράβηξε» στο σκοράρισμα στα πρώτα λεπτά, η ελληνική άμυνα άρχισε να θριαμβεύει μετά το 7-8 κι αυτό μας έδωσε τη δυνατότητα, με τις Σύρπα-Χωλοπούλου να μπαίνουν στην «εξίσωση», να πάρουμε νωρίς διψήφια διαφορά (11-21). Οι Στοΐκοβα και Ντραγκόεβα κατά κύριο λόγο προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ τη Βουλγαρία, κάτι που πέτυχαν έως το ημίχρονο, αφού το κακό μας περιφερειακό σουτ ήταν εκ νέου η «πληγή» μας (30-35).

Χρειαζόταν, λοιπόν, να έχουμε ξανά την άμυνα για οδηγό και αυτό κάναμε, με αποτέλεσμα να πάρουμε αυτοπεποίθηση ακόμη και για τα μακρινά σουτ, με την Χωλοπούλου να βρίσκει δύο και αυτά να «εκτοξεύουν» τη διαφορά, βάζοντας υποθήκη ανόδου στην τρίτη περίοδο με 38-54. Οι παίκτριες της Γκουζίνη έκαναν πολύ καλή διαχείριση του αγώνα στο τέλος, δεν άφησαν τις έτερες Βαλκάνιες να πιστέψουν στην επιστροφή και μετέτρεψαν το μικρό τελικό σε τυπική διαδικασία, με την επιστροφή στις κορυφαίες να αποτελεί πραγματικότητα (51-70).

Δεκάλεπτα: 11-21, 30-35, 38-54, 51-70