17.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Βοσνία-Βουλγαρία 76-73: Η τρίποντη «βόμβα» του Μούσα “έσβησε” το όνειρο του Βεζένκοφ (pics,vids)

Φανταστικό φινάλε στη Βοσνία, ο Τζάναν Μούσα με τρίποντο στην εκπνοή, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 76-73. Δύσκολη εξαρχής η αποστολή των Βούλγαρων, που ήθελαν νίκη με +10 πόντους (75-85 η πρώτη αναμέτρηση στη Βουλγαρία) και χωρίς τον Σάσα Βεζένκοφ, δεν τα κατάφεραν αλλά ούτε και  παράτησαν ποτέ το παιχνίδι.

Με τον Σάσα Βεζένκοβ να παρακολουθεί την κρίσιμη αναμέτρηση από τον πάγκο, καθώς δεν μπόρεσε τελικά να ξεπεράσει τις ενοχλήσεις που τον ταλαιπωρούσαν από την αναμέτρηση με την Λιθουανία, οι Βόσνιοι έπαιρναν μικρά προβαδίσματα της τάξης των 4-6 πόντων. Το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με βραχεία κεφαλή και το το σκορ στο 40-36.

Οι Βούλγαροι θέλοντας τη νίκη με το +10 μπήκαν δυναμικά. Πίεσαν παντού στο γήπεδο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αποσυντονιστούν οι γηπεδούχοι. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να δημιουργήσουν τη μεγαλύτερη διαφορά τους το +4, ακριβώς στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, ήθελαν απλώς 6 πόντους παραπάνω από τους Βόσνιους. Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν τις λύσεις μέσα στο ζωγραφιστό, πέρασαν στο (38') μπροστά με +4. Όμως η Βουλγαρία δεν είπε την τελευταία της λέξη. Με δύο βολές του Ντιμίτροφ ισοφάρισε σε 73-73 με σκοπό να πάει το παιχνίδι στην παράταση και να κυνηγήσει εκεί το +10. Όμως ο Τζάναν Μούσα (13 πόντους) πήρε την μπάλα με απομόνωση πήρε όλο τον χρόνο και ευστόχησε σε τρίποντο. Αναμφίβολα δύσκολος αποκλεισμός για τους γείτονες και τον ανήμπορο να αντιδράσει Σάσα Βεζένκοφ.

Για τους νικητές ήταν επίσης οι Χαλίλοβιτς (16π.), Λάζιτς (14π.), Άτιτς (12π.) και Ρόμπερσον (11π.). Αντίστοιχα για την Βουλγαρία πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντι Μποστ με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ακολούθησαν οι Κοστόβ και Ντιμιτρόβ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.