18.4 C

Βοσνία-Ουγγαρία 95-85: Πιθανότητες για το θαύμα (vids)

Σε έναν όμιλο, τον 2ο, που δεν αφήνει πολλά περιθώρια η παρουσία Σλοβενίας, Γαλλίας, Λιθουανίας και Γερμανίας, για τη Βοσνία και την Ουγγαρία το μεταξύ τους, εναρκτήριο παιχνίδι είχε αξία «τελικού». Αν μπορεί να υπάρξει μια τρομερή ανατροπή της μπασκετικής λογικής, αυτό μπορεί να γίνει πια μόνο από τη Βοσνία που επιβλήθηκε της Ουγγαρίας με 95-85.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον και με πολύ καλό ρυθμό. Η Ουγγαρία προηγήθηκε ακόμη και με οχτώ πόντους αλλά στο τέλος του ημιχρόνου αρκέστηκε στο ισχνό υπέρ της 46-45. Η Βοσνία, έχοντας περισσότερες επιθετικές επιλογές, ήταν καλύτερη στην τρίτη περίοδο στο τέλος της οποίας ήταν μπροστά με 10 (73-63). Τρία λεπτά πριν το τέλος συνέχισε να έχει τον έλεγχο (90-78) και δεν τον έχασε, για να φτάσει στη νίκη.