18.5 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Βόννη-Περιστέρι 89-78: Κρατάει την προσπάθεια και τον «σούπερ» Μήτρου Λονγκ (Vids-Pics)

Το Περιστέρι έκανε μεγάλη προσπάθεια στη Γερμανία, όμως γνώρισε την ήττα από την Βόννη με σκορ 89-78, στον πρώτο προημιτελικό του BCL, αφήνοντας όμως ελπίδες πρόκρισης με την εικόνα του. Η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες και ο δεύτερος αγώνας της σειράς είναι προγραμματισμένος για την επόμενη Τετάρτη(10/4-19:30) στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου.

Το τζάμπολ της αναμέτρησης καθυστέρησε 15 λεπτά λόγω εσφαλμένου συναγερμού για πυρκαγιά, όμως όταν ξεκίνησε ο αγώνας οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ήταν αυτοί που είχαν «πάρει φωτιά».

Με 6 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν από νωρίς να κάνουν «φύλο και φτερό» μία από τις καλύτερες άμυνες στη διοργάνωσης πετυχαίνοντας 24 πόντους και δεχόμενοι 22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματα τους σε επίθεση και άμυνα τρέχοντας ένα επιμέρους 8-1 το οποίο ανάγκασε τον τεχνικό του Περιστερίου να καλέσει εσπευσμένα σε τάιμ άουτ ανεβάζοντας τους τόνους στα ύψη κατά τη διάρκεια του.

Με τον Μήτρου Λονγκ να κάνει εξαιρετικό πρώτο μέρος, το Περιστέρι ισορρόπησε το δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με μόλις ένα πόντο να τις χωρίζει(45-44).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Βόννη ήταν η απόλυτη κυρίαρχος. Με υποδειγματική επίθεση και σκληρή άμυνα αποσπάστηκε από τους φιλοξενούμενους ακόμα και με διψήφιες διαφορές οδηγώντας τον Βασίλη Σπανούλη σε πρωτοφανές ξέσπασμα κατά των παικτών του αναφορικά με την κακή τους αμυντική λειτουργία.

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Γερμανούς να προηγούνται με την υψηλότερη τιμή των 13 πόντων(73-60) «τρέχοντας» στη τρίτη περίοδο ένα επιμέρους 28-16.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και στους 14 για τους γηπεδούχους (74-60), πριν την ροκανίσουν οι φιλοξενούμενοι στους 7 (78-71) 3 λεπτά πριν τη λήξη. Σε εκείνο το διάστημα ο Κένι Ουίλιαμς τραυματίστηκε σοβαρά και αποχώρησε υποβασταζόμενος προς τα αποδυτήρια, με τον Βασίλη Σπανούλη να χάνει ένα πολύτιμο «όπλο» στην τελική ευθεία του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για την ολική ανατροπή, όμως έμειναν στη σκληρή προσπάθεια και τελικά γνώρισαν την ήττα από την Βόννη στο κατάμεστο Τέλεκομ Ντομ με σκορ 89-78 .Πλέον χρειάζονται μόνο νίκη την επόμενη Τετάρτη στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου προκειμένου να παραμείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης που κρίνεται στις δύο νίκες.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την ομάδα της Βόννης ήταν ο Νόα Κίρκγουντ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους, 2 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Για το Περιστέρι ξεχώρισε Ελάιζα Μήτρου Λόνγκ που πέτυχε 22 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Η Βόννη ήταν εντυπωσιακή στη κυκλοφορία της μπάλας καθώς μοίρασε 22 ασίστ για μόλις 6 λάθη(!), τη στιγμή που το Περιστέρι είχε 13 ασίστ για 11 λάθη αντίστοιχα. Αυτοί οι αριθμοί είναι ενδεικτικοί ενός ποιοτικού παιχνιδιού γενικότερα, με τους γηπεδούχους όμως να επικρατούν κατά κράτος στη δημιουργία.

Παράλληλα, 24 βολές πέτυχε η Βόννη, εκτελώντας 31(77,4%), ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι καρπώθηκαν μόλις 7 πόντους από τη γραμμή της φιλανθρωπίας μετά από 15 προσπάθειες με το ποσοστό να δείχνει το απογοητευτικό 46,7%.

Την επόμενη Τετάρτη (10/4-19:30) το Περιστέρι υποδέχεται την Βόννη στο ''Ανδρέας Παπανδρέου''.

Τα δεκάλεπτα: 22-24/45-44/73-60/89-78