21.4 C
Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, 2024

Βόννη-Ντιναμό Σάσσαρι 78-71: Νικητές οι Γερμανοί στον αγώνα των… σερί και αντίπαλοι της ΑΕΚ στους ομίλους του BCL (vids)

«Θύμα» της Βόννης μετά την Ανδόρα έπεσε και η Ντιναμό Σάσσαρι, καθώς η γερμανική ομάδα, κάνοντας μια τρομερή 3η περίοδο (32-15), την υπέταξε με 78-71 και πήρε την πρόκριση για τη Φάση Ομίλων του Basketball Champions League. Έτσι, η ομάδα του Ροέλ Μουρς θα είναι αντίπαλος της ΑΕΚ στο 5ο γκρουπ της διοργάνωσης, εκεί όπου βρίσκονται επίσης η Μακάμπι Ραμάτ Γκαν και η Ρίγα.

Σε ένα παιχνίδι που τα σερί των ομάδων έπεφταν «βροχή», το 1ο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 32-33, με τη γερμανική ομάδα να ανατρέπει την εις βάρος της κατάσταση στην 3η περίοδο, με επί μέρους σκορ 32-15 και δύο καλά σερί (10-0 και 7-0, με το οποίο την έκλεισε). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ιταλοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια, μειώνοντας αρχικά σε 54-46 με 8 διαδοχικούς πόντους, ενώ αργότερα στους τρεις με σερί 9-0 (71-68 με 4' πριν τη λήξη). Η Βόννη, ωστόσο, σκόραρε 6 συνεχόμενους πόντους για να πάει στο +9 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε (78-71), παίρνοντας την πρόκριση στο group stage του BCL.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Αλέγκρι με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, με τον Φλέμινγκ Τζούνιορ να ακολουθεί με 14 και 3 μπλοκ (5/15 σουτ). Για την ομάδα της Σαρδηνίας, Μπέντζιους με 21 πόντους και Χαλίλοβιτς με 19 (αποβλήθηκε με 5ο φάουλ στο 36:30') ξεχώρισαν, με τον Μπριν Φομπς να μένει μόλις στους 2 πόντους απέναντι στην πρώην ομάδα του.