19.5 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Βόννη-ΑΕΚ 80-72: Ο Σορτς την έβαλε σε… μπελάδες (pics+vid)

Το πρόβλημα των ριμπάουντ έμοιαζε άλυτο, ο Τι Τζέι Σορτς ασταμάτητος για ένα ακόμη παιχνίδι και η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από τη Βόννη στη Γερμανία (80-72) καταρρέοντας στο τρίτο δεκάλεπτο και μπήκε σε μπελάδες όσον αφορά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League. Στο 1-3 έπεσε η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, στο 3-1 και στην κορυφή του ομίλου η γερμανική ομάδα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για ΑΕΚ και Βόννη με καμία εκ των δύο ομάδων να μην καταφέρνει να ξεφύγει στο σκορ. Η κόρνα της λήξης της πρώτης περιόδου, βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται στα... σημεία (19-17). Οι Γερμανοί υπερτερούσαν στον τομέα των ριμπάουντ και βρήκαν δεύτερες ευκαιρίες επιθετικά, ωστόσο η άμυνα της ομάδας του Ηλία Καντζούρη δεν επέτρεψε στη Βόννη να βρει εύκολα σκορ. Οι οργανωμένες επιθέσεις της ΑΕΚ άρχισαν να αποδίδουν καρπούς, με τον Κένι Ουίλιαμς να βάζει τα ελεύθερα σουτ, ωστόσο το τρίποντο-απάντηση του Μόργκαν σε εκείνο του Φλιώνη, έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά με την ελάχιστη τιμή της διαφοράς στην ανάπαυλα (39-38).

Το ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος ήταν νωθρό για τους "κιτρινόμαυρους" με τη Βόννη να τρέχει ένα σερί 13-3 με μπροστάρη τον Σορτς και να βάζει την ομάδα του γρήγορα μπροστά με διψήφια διαφορά. Η ΑΕΚ έμοιαζε να έχει χάσει την συγκέντρωσή της, την ώρα που οι Γερμανοί έπαιρναν αυτοπεποίθηση και ξέφευγαν στο σκορ (59-44). Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τη Βόννη στο +13 (63-50) και την ομάδα του Ηλία Καντζούρη σε δύσκολη θέση. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να απαντήσει στην τελευταία περίοδο και γνώρισε ήττα που τη βάζει σε μπελάδες σε σχέση με τη συνέχεια της διοργάνωσης.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα ριμπάουντ στοίχισαν σε μεγάλο βαθμό για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη, καθώς υστέρησε κατά 10 των Γερμανών (38-28), δίνοντάς τους πολλές δεύτερες ευκαιρίες στο σκοράρισμα.

ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ: Ο Τι Τζέι Σορτς ήταν ο πρωταγωνιστής και των δύο αναμετρήσεων της ΑΕΚ με τη Βόννη. Ο βραχύσωμος γκαρντ, με 27 πόντους και 4 ασίστ, οδήγησε την Βόννη σε δεύτερη επικράτηση κόντρα στην Ένωση.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.