16.3 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Βίοι αντίθετοι για Μονακό και Βιλερμπάν στη Γαλλία (pics)

Μονακό και Βιλερμπάν αναμένεται να είναι και φέτος οι δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν την κορυφή στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Την περσινή σεζόν, η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ επικράτησε στους τελικούς μετά από μια φοβερή σειρά 5 παιχνιδιών, οι Μονεγάσκοι όμως έχτισαν το καλοκαίρι ένα πανίσχυρο ρόστερ ικανό για μεγάλα πράγματα τόσο εντός των συνόρων όσο και στην Ευρωλίγκα. Έχουν ξεκινήσει μάλιστα την σεζόν με 2 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο Γαλλικό πρωτάθλημα. Στο σημερινό εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Νανσί δεν προβληματίστηκαν από την απουσία του Μάικ Τζέιμς και με τον Τζάρον Μπολοσομγκέιμ οδηγό(20π,4/5 3πτ) επικράτησαν άνετα με σκορ 89-76 πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Βιλερμπάν από την πλευρά της αγνοεί το ροζ φύλλο αγώνα στις πρώτες δύο αγωνιστικές, γνωρίζοντας σήμερα την ήττα από την Μπλουά με σκορ 86-82. Ο Λάιτι ξεχώρισε με 17 πόντους ενώ έκπληξη αποτελεί το γεγονός ότι ο Νάντο Ντε Κολο επιχείρησε μόλις 2 προσπάθειες εντός πεδιάς σε 21 λεπτά συμμετοχής (11π ,1/2 3πτ, 8/8 βολές).