24 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Βιλερμπάν-Ζάλγκιρις 76-93: Κυριάρχησε στο τέλος και έφυγε με το διπλό! (pics,vids)

Η ομάδα του Κάουνας ήταν καλύτερη επιθετικά (32/49 σουτ εντός πεδιάς) εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το μπόνους των βολών (22/24) και με ένα σερί 15-1 στα τελευταία 4 λεπτά της αναμέτρησης, πήρε τη νίκη με 93-76 στο Astroballe. Από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και μετά, οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και το μόνο που έδινε ζωή στην Βιλερμπάν ήταν τα πολλά τους λάθη, 14 στον αριθμό. Οι Τόμας Ντίμσα και Λούκας Λεκαβίτσιους ήταν σε καλό βράδυ και πέτυχαν μαζί 37 πόντους. Ενώ  για την ομάδα από το Λυών ο Τζόνα Μάθιους είχε 15 πόντους αλλά δεν ήταν αρκετό.

Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση παίρνωντας ένα μικρό προβάδισμα της τάξης των πέντε πόντων στο (7') με σουτ του Λάιτι από μέση απόσταση για το 17-12. Η Ζαλγκίρις αντέδρασε γρήγορα όμως και "αιχμή του δόρατος" τον Κίναν Έβανς πήρε το προβάδισμα με 22-21, πριν ο Ντε Κολό με  καλάθι και φάουλ να γράψει το 24-22 που ήταν και το σκορ περιόδου.

Με τους Ντίμσα και Λεκαβίτσιους, να είναι οι κύριες λύσεις επιθετικά, οι Λιθουανοί άρχισαν να διατηρούν μία μικρή διαφορά της τάξης των 4-7 πόντων. Έτσι έλεγχαν την αναμέτρηση από τη "θέση του οδηγού", με την Βιλερμπάν όμως να μένει κοντά στο σκορ και σε θέση βολής. Το ημίχρονο βρήκε την Ζάλγκιρις στο +4 (50-46) με τους φιλοξενούμενους να σουτάρουν με αρκετά καλά ποσοστά, όμως να έχουν και αρκετά λάθη, που δεν τους άφηναν να δημιουργήσουν μία μεγαλύτερη διαφορά ασφαλείας.

Η Βιλερμπάν εκμεταλλευόταν στο έπακρο τα λάθη των φιλοξενούμενων και μέχρι το (27') βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 64-62. Κάπου εκεί όμως οι Λιθουανοί σοβαρεύτηκαν, κυκλοφόρησαν ιδανικά την μπάλα στην επίθεση, με αποτέλεσμα να βρίσκουν με ευκολία το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να παίξουν αποτελεσματική άμυνα με αποτέλεσμα να δίνουν αρκετά φάουλ και την Ζάλγκιρις να φτάνει νωρίς στο μπόνους των βολών.

Στο (36') ήταν και η τελευταία φορά που η Βιλερμπάν είχε επαφή με το σκορ και την διεκδίκηση της νίκης. Στα τελευταία (4') λεπτά της αναμέτρησης, η Ζάλγκιρις έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, πραγματοποίησε ένα σερί 15-1 και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Στο 4-3 βρίσκεται πλέον η ομάδα του Κάουνας, ενώ οι Γάλλοι έπεσαν στο 3-4.