21.2 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Βιλερμπάν-Παναθηναϊκός 63-76: Λύτρωση και… μήνυμα για Final Four (vids+pics)

Επιτέλους, εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός! Οι «πράσινοι» λυτρώθηκαν μετά από τόσο καιρό χωρίς «διπλό», νίκησαν με 76-63 στη Γαλλία τη Βιλερμπάν και έστειλαν το καλύτερο μήνυμα εν όψει του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας, κάνοντας τα απλά και απαραίτητα, που ήταν και όσα έπρεπε για ένα αποτέλεσμα ψυχολογίας, το οποίο τον έφερε στο 6-17 έναντι του 9-16 των Γάλλων.

Δημιουργώντας έναν «τοίχο» στην άμυνά του με Ουάιτ-Παπαγιάννη, βλέποντας τον Γιόβιτς να είναι έτοιμος και να οργανώνει καλά και βασιζόμενος επιθετικά στις ορέξεις του Αμερικανού, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα σε μια εικόνα... ασυνήθιστα θετική για τα δεδομένα του και προηγήθηκε με διαφορά σε διψήφιο νούμερο με γκολ-φάουλ του Έλληνα σέντερ (7-19 στο 7'). Οι Γάλλοι επιχείρησαν αντίστοιχα να «ταΐσουν» τον Φαλ, για να σταθούν στα πόδια τους, αλλά η εικόνα ανωτερότητας των φιλοξενούμενων δεν άλλαξε (15-23).

Σε ένα... συνηθισμένο κακό ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο, η γαλλική ομάδα ακολούθησε τη συνταγή της και πλησίασε επικίνδυνα, μειώνοντας μόλις στο τρίποντο χάρη στον Γκιστ μέσα σε τέσσερα λεπτά (24-27). Κάπου εκεί, όμως, η «έκρηξη» του Έβανς και του Νέντοβιτς άλλαξε τη ροή του αγώνα, δίνοντας και πάλι μια κυριαρχική αίσθηση στο «τριφύλλι», το οποίο ξαφνικά στο τέλος του ημιχρόνου βρισκόταν με ένα +14 στα χέρια του, έχοντας φτάσει και στο +16 μόλις πριν (32-46).

Ο Πάρκερ ζήτησε από τον Ουεμπανιάμα να παίξει... ρόλο Παπαγιάννη στη γαλλική άμυνα και το πέτυχε απόλυτα, απορρυθμίζοντας έτσι την επίθεση του Παναθηναϊκού, που λόγω σίγασης του Νέντοβιτς δε βρήκε άλλο σημείο αναφοράς. Από την άλλη, όμως, η Βιλερμπάν βρήκε... από το πουθενά τον Οσετκόφσκι να «πυροβολεί» κατά ριπάς από μακριά, μειώνοντας στο +5 για την ελληνική ομάδα (48-53 στο 28') και αρχίζοντας να της ασκεί πίεση, για να μείνει γερά στο κόλπο για την νίκη στην τελευταία περίοδο (53-59).

Για ακόμη μια φορά σε αρχή δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να... ψάχνει να μάθει ποιο ήταν το κλίμα του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα η Βιλερμπάν να φτάσει σε απόσταση βολής και, παράλληλα, να γίνει ακόμη πιο δύσκολη η κατάσταση με την απώλεια του Νέντοβιτς (57-59 στο 33'). Ο Ουάιτ, όμως, «έσπασε» το κακό επιθετικό διάστημα και με τους... Αμερικανοαναθρεμμένους να βρίσκουν λύσεις εκτελεστικά, τη στιγμήπου ο Παπαγιάννης «καθάριζε» τα ριμπάουντ, οι «πράσινοι» έγιναν το φαβορί για την νίκη (59-68 στο 37'). Ο φόργουορντ των «πρασίνων» θα τελείωνε και εμφατικά το ματς για την πρώτη εκτός έδρας νίκη, ύστερα από πάνω από έναν χρόνο (63-76).

Δεκάλεπτα: 15-23, 32-46, 53-59, 63-76

ΗΡΘΕ ΤΟ ΙΠΠΙΚΟ: Ο Οκάρο Ουάιτ έχει δεχθεί δικαιολογημένα πολύ σκληρή κριτική, καθώς ήρθε με σημαντικές επιδιώξεις στη θέση του Ντίνου Μήτογλου, αλλά προς το παρόν δεν έχει αποδώσει τα αναμενόμενα. Δεν είναι κρυφό, όμως, ότι τελευταία είναι σε αγωνιστική άνοδο και το πιστοποίησε στη Γαλλία, όπου έδωσε το σύνθημα στην αρχή και κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό στο τέλος, όταν τραυματίστηκε ο Νέντοβιτς, τελειώνοντας με 19 πόντους, έχοντας 6/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, μαζί με τέσσερα ριμπάουντ, δύο μπλοκ και ένα λάθος σε κάτι παραπάνω από 21.5 λεπτά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός υποχρέωσε σε αρκετά κακά σουτ τη Βιλερμπάν και αυτό φάνηκε από το «φτωχό» για τα δεδομένα της εντός έδρας 36.8% στα τρίποντα με 7/19 σουτ, καθώς και 45.2% με 19/42 στα δίποντα, έναντι 41.7% και 10/24 στα τρίποντα και 51.2% με 21/41 δίποντα για το «τριφύλλι» αντίστοιχα.