20.1 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Βιλερμπάν-Ολυμπιακός 77-75: Νουά και… Βατερλώ! (vids+pics)

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά ακόμη και με +22 στη Γαλλία, με έναν ακόμη θρίαμβό του σαν εκείνον με την Φενέρ να δείχνει να διαγράφεται, όμως στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε... αγνώριστος, η Βιλερμπάν του επέτρεψε μόλις 28 πόντους, είχε ηγέτες τον Ντε Κολό και τον Καουντί, αλλά ο Αμίν Νουά έδωσε το τελειωτικό χτύπημα με τρίποντο σχεδόν στην εκπνοή για το 77-75, που του προκαλεί μεγάλο βαθμολογικό πισωγύρισμα στην Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε από πολύ νωρίς να... βομβαρδίζει την αντίπαλό του, φτάνοντας σε σημείο να έχει 5/5 τρίποντα, με τον Κάναν μάλιστα να είναι εξαιρετικός πίσω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων και την ομάδα του να παίρνει προβάδισμα σε «διπλό» σκορ με την πάροδο επτά λεπτών (13-26). Το σερί 5-0 των γηπεδούχων σε εκείνο το σημείο βρήκε απάντηση σε καλάθι του Βεζένκοφ και, κάπως έτσι, το δεκάλεπτο έκλεισε σε ένα στρογγυλό +10 για τους παίκτες του Μπαρτζώκα (18-28).

Με τον Βεζένκοφ αρχικά και τον Λαρεντζάκη στη συνέχεια να μη σταματούν να ταλαιπωρούν το καλάθι της Βιλερμπάν, καθώς και τους Σλούκα-Μπολομπόι να συνεργάζονται ιδανικά, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν και στο +20, κάνοντας τα πάντα τέλεια στο παρκέ κι έχοντας επιτρέψει σε 6.5 λεπτά στη δεύτερη περίοδο μόλις τέσσερις πόντους στους παίκτες του Πάρκερ (22-42). Η γαλλική ομάδα έψαχνε από κάπου να πιαστεί και ο Καουντί πρόσφερε κάποιες λύσεις, αν και με τον Λαρεντζάκη να μην αφήνει να πλησιάσει ιδιαίτερα, η διαφορά μειώθηκε έως το +16 των φιλοξενούμενων (31-47).

Όλα κυλούσαν το ίδιο καλά για τους Πειραιώτες για 3.5 λεπτά με το που επέστρεψαν από τα αποδυτήρια, βλέποντας τον Κάναν σε κέφια να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο +21 (33-54), ωστόσο ένα σερί 11-0 με τον Ντε Κολό ηγέτη, την ίδια ώρα που άλλος εκφραστής στην επίθεση δεν υπήρξε για την ελληνική ομάδα, έκανε τη Βιλερμπάν να ελπίζει (44-54 στο 26'). Ο εξαιρετικός Κάναν, όμως, και ο Βεζένκοφ πρόσφεραν μια ανάσα στον Ολυμπιακό, που κράτησε τη διαφορά αυτή στο τέλος της τρίτης περιόδου, δείχνοντας να ελέγχει τελικά την κατάσταση (50-61).

Με τρίποντα των Ντιό και Λάιτι η Βιλερμπάν εξαπέλυσε νέα αντεπίθεση κι ένα σερί 10-0 την έβαλε ξανά δυναμικά στο παιχνίδι για την νίκη (60-61 στο 32'). Τα μεγάλα καλάθια του Βεζένκοφ και του Λαρεντζάκη σε εκείνο το σημείο έδειχναν να διατηρούν τον Ολυμπιακό, αλλά ο «παράγοντας Χ» Καουντί επέμενε στην άλλη πλευρά, ο Φαλ ισοφάρισε σε 70-70 από κοντά και μετάαπό τεχνική ποινή στον Μπαρτζώκα, ο Ντε Κολό από τη γραμμή έβαλε μπροστά την ομάδα του με 74-73 στο 1.5 λεπτό για τη λήξη. ο ηγέτης των γηπεδούχων, όμως, δέχθηκε την τάπα του Φαλ και στην άλλη πλευρά ο Λαρεντζάκης σημείωσε το 74-75, με 30" για την εκπνοή.

Δεκάλεπτα: 18-28, 31-47, 50-61, 77-75

Ο ΗΡΩΑΣ ΚΑΙ Ο X-FACTOR: Η βραδιά ανήκει πάντοτε σε εκείνον που έχει πρωταγωνιστήσει στην φάση, που «σφραγίζει» το αποτέλεσμα, στην προκειμένη περίπτωση στον Αμίν Νουά, που με το τρίποντο της νίκης ολοκλήρωσε μια τεράστια ανατροπή της Βιλερμπάν, σε ένα ματς που τελείωσε με 13 πόντους και 3/5 τρίποντα, μαζί με το νικητήριο. Πριν φτάσουμε εκεί, όμως, ο Ολυμπιακός ζημιώθηκε σε μεγάλο βαθμό από τον πάντοτε χρήσιμο Σαρλ Καουντί, που... Ντε Κολό δεν είναι στο σκοράρισμα, αλλά αυτή την φορά βγήκε μπροστά για την ολική επαναφορά, με τους 14 πόντους με πέντε ριμπάουντ να κάνουν τη διαφορά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός είχε επτά παραπάνω κατοχές από ισάριθμα περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ (5-12), αλλά τα πολύ λίγα λάθη της Βιλερμπάν (10-14) και η ευστοχία της από μακριά με 11/21 τρίποντα έναντι 10/26 των Πειραιωτών, την κράτησαν όρθια στο παιχνίδι για την ανατροπή.