24.4 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Βιλερμπάν-Μπασκόνια 69-72: Όσο ζει, ελπίζει (pic, vids)

Με την ψυχολογία που της έδωσε η μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Ρεάλ στην ACB, η Μπασκόνια έφυγε όρθια από το Αστρομπάλ. Οι Βάσκοι επιβλήθηκαν της Βιλερμπάν με 72-69 και διατήρησαν τις όποιες πιθανότητες τους για πρόκριση στα πλέι οφ.

Τα κατάφεραν χάρη στο σερί 11-2 που έκαναν από το 3:23 μέχρι το 1 λεπτό πριν το τέλος, αφού σηκώθηκαν από το καναβάτσο στο οποίο έδειχναν πεσμένοι και πήραν το διπλό.

Για τη Βιλερμπάν συνεχίστηκε ο κατήφορος στην Ευρωλίγκα αφού αγνοεί τη νίκη από τις 21 Ιανουαρίου όταν επιβλήθηκε του Ερυθρού Αστέρα. Η ήττα από την Μπασκόνια ήταν η έβδομη στη σειρά για τη γαλλική ομάδα που έχει συμβιβαστεί από καιρό με την έλλειψη βαθμολογικού κινήτρου.

Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά αλλά και μία ακόμη προσπάθεια της Μπασκόνια στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου να ξεφύγει, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις ομάδες να συμβαδίζουν χωρίς να μπορούν να κάνουν ευκολότερο το έργο τους. Έτσι τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος.

Εκμεταλλευόμενη την επιθετική δυστοκία της Βιλερμπάν, η Μπασκόνια μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι προηγούμενη με 12-6 στο 3’ και 16-9 στο 9’. Οι Γάλλοι όμως έκλεισαν καλά το δεκάλεπτο το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 14-18.

Η Βιλερμπάν έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (22-22 στο 13’) και με το σκορ να είναι σε χαμηλά επίπεδα, τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου η Μπασκόνια ήταν μπροστά με δύο (28-30) και στου δρόμου τα μισά η απόσταση μεταξύ των δύο παρέμενε μικρή (30-33).

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν. Ήταν μπροστά με 38-30 στο 21’ και 43-34 στο 24’ αλλά η Βιλερμπάν, όπως στην πρώτη περίοδο δεν τους επέτρεψε να αισθανθούν άνετα και με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να κάνει καλή δουλειά πλησίασε στον πόντο (47-48 στο 29’). Το 47-51 του 30’ άφηνε στο τραπέζι τη νίκη και για τις δύο ομάδες.

Αυτό επιβεβαιώθηκε στις αρχές της τέταρτης περιόδου αφού η Βιλερμπάν με ένα σερί 10-4 προσπέρασε μετά από αρκετή ώρα (57-55 στο 34’) και μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο βρέθηκε στο +5 (62-57). Μέσα σε 2,5 λεπτά όμως η Μπασκόνια με σερί 11-2 άλλαξε τη ροή του αγώνα (64-68). Λακόμπ και Στραζέλ δεν έδωσαν στη Βιλερμπάν το μεγάλο σουτ που αλλά ο Λάιτι με τρίποντο στα 10’’ μείωσε στο 67-69. Ο Μπάλντουϊν έβαλε μόνο μία βολή μετά αλλά οι Βάσκοι έκαναν φάουλ για να γίνει το 69-70 με βολές του Στραζελ στα 3’’. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τάιμ άουτ, μετέφεραν την μπάλα στο δεύτερο μισό του γηπέδου και με βολές του Κοστέλο έκαναν το 69-72. Ο Λακόμπ έκανε λάθος και η Μπασκόνια κράτησε τη νίκη.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Μάθιου Κοστέλο έκανε τη διαφορά για την Μπασκόνια. «Μίλησε» στις κρίσιμες στιγμές και τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 13 πόντους με απόλυτη ευστοχία εντός παιδιάς (2/2δ, 2/2τρ.) ενώ είχε ακόμη οχτώ ριμπάουντ, τρεις ασίστ, πέντε κερδισμένα φάουλ και 28 ranking.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Μπορεί να είχε υπερδιπλάσια λάθη (16 έναντι επτά) αλλά η Μπασκόνια κυριάρχησε στον «αέρα» έχοντας 13 περισσότερα ριμπάουντ (39 έναντι 26) και εκτέλεσε καλύτερα από το τρίποντο (38,5% έναντι 27,8%).

Photo Credits: Asvel twitter