28.3 C
Τρίτη, 25 Ιουνίου, 2024

Βιλερμπάν-Μπάγερν 68-77: «Βαυαρική» κυριαρχία στο Astroballe (pics,vids)

Σε μια αναμέτρηση που δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, η Μπάγερν έκανε «πάρτι» στη ρακέτα και κέρδισε με 68-77 την Βιλερμπάν στο Astroballe. Οι φιλοξενούμενοι είχαν συνολικά (21/30) δίποντα ήτοι 70%, έφτασαν τη διαφορά στο +19 στο τέλος της τρίτης περιόδου,πριν χαλαρώσουν λίγο στο τέλος. Ο Όγκουστιν Ρούμπιτ έκανε εκπληκτικό παιχνίδι είχε ντάμπλ-ντάμπλ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός με τρίποντα που έσπαγαν τον «τσαμπουκά»  της Βιλερμπάν ήταν Όγκνιεν Γιάραμαζ που είχε 11 ποντους. Για τους Γάλλους οι Γιουσουφά Φαλ και Κρις Τζόουνς είχαν από 14, αλλά δεν έφταναν καθώς η άμυνα της Βιλερμπάν κοντά στο καλάθι ήταν κακή. Στην βαθμολογία πλέον οι δύο ομάδες, που ισοβαθμούσαν πριν τον αγώνα, οι Γερμανοί έφτασαν στο 10-11, ενώ η ομάδα από το Λιόν έμεινε 9-12 και στην  13η θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, μετά τα πρώτα πέντε λεπτά που οι δύο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια, η Μπάγερν πήρε ένα προβάδισμα εφτά πόντων (8-15) στο 7' της αναμέτρησης. Οι Γάλλοι όμως, με έξι πόντους του Γιουσουφά Φαλ μείωσαν και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -4  με το σκορ στο 16-20. Στη δεύτερη περίοδο οι Γερμανοί, με σωστή κυκλοφορία έβρισκαν πόντους κοντά στο καλάθι. Στο (15') η διαφορά έφτασε στο +13 υπέρ των φιλοξενούμενων. Οι «Βαυαροί» παρά τα έξι λάθη τους κυριαρχούσαν στη ρακέτα έχοντας 14/17 δίποντα, ενώ μέτρησαν και 5/10 τρίποντα. Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν εύκολα λύσεις στην επίθεση, ενώ είχαν πρόβλημα στην άμυνα τους μέσα στο «ζωγραφιστό». Με τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς να παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες επιθετικά (8 πόντους) το ημίχρονο έκλεισε με την μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα (+16) με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 29-45 υπέρ της Μπάγερν. Στην επανάληψη η Βιλερμπάν μπήκε με διάθεση να βρει λύσεις και να διορθώσει τα κακώς κείμενα. Όμως κάθε φορά που επιχείρησε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, η Μπάγερν έβρισκε τα απαραίτητα μις-ματς στην επίθεση και απαντούσε . Με τον Όγκουστιν Ρούμπιτ να έχει 8 πόντους στο δεκάλεπτο η διαφορά μεγάλωσε (+19) και το σκορ να είναι 42-61. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν προσπάθεια για την ύστατη ανατροπή. Με οδηγό τον Κρις Τζόουνς στο (36') έριξαν τη διαφορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο σε μονοψήφια νούμερα και συγκεκριμένα στο -9. Όμως ο Γιαραμάζ με τρίποντο από τη γωνία,επανέφερε την τάξη, με την Βιλερμπάν να χάνει κάθε ελπίδα ανατροπής. Κάπως έτσι ήρθε και το τελικό 68-77 που βρήκε τους «Βαυαρούς» να πανηγυρίζουν το 10ο ρόζ φύλλο αγώνα στη φετινή σεζόν.

ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ: Όγκνιεν Γιάραμαζ. Ο Σέρβος γκαρντ της Μπάγερν ήταν εκεί και στις δύο προσπάθειες της Βιλερμπάν να γυρίσει στο παιχνίδι. Με δικά του τρίποντα ,«έκλεισε» την πόρτα σε κάθε ελπίδα των γηπεδούχων. Ειδικά το τρίποντο στο 37' τη στιγμή που οι Γάλλοι μετά από ώρα έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια (-9) νούμερα καθοριστικότατο.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Εξωπραγματικό το ποσοστό της Μπάγερν στα δίποντα. Η ομάδα του Μονάχου είχε 70% ε΄νω δεν πήγε πίσω και στα τρίποντα που είχε 11/23. Με τέτοια ποσοστά ήταν αδύνατο να απολέσει τη νίκη παρά τα 15 λάθη που έκανε έναντι τα 6 της Βιλερμπάν.