16.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Βεζένκοφ: «Υπάρχει δίψα από την αρχή της σεζόν»

Ο Σάσα Βεζένκοφ και οι συμπαίκτες του έφυγαν νικητές από το ΟΑΚΑ και με το 2-0 που φέρνει τον Ολυμπιακό σε απόσταση μιας νίκης από τον τίτλο. Την οποία… δεν κρατιέται να βιώσει, αν και κράτησε χαμηλά τον πήχη.

«Στη δεύτερη περίοδο δεν ανταποκριθήκαμε σε πράγματα που ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε, στην πίεση και το πάθος του Παναθηναϊκού. Ούτε στο πρώτο δεκάλεπτο παίξαμε καλά, αλλά είχαμε κρατηθεί κοντά στο σκορ. Τελικά επιτρέψαμε στον αντίπαλο να σκοράρει 46 πόντους στο ημίχρονο, ίσως ήταν το χειρότερο φετινό μας.

Μπήκαμε στο τρίτο δεκάλεπτο και εκμεταλλευτήκαμε ένα καλό μομέντουμ που μας έδωσαν συνεχόμενα τρίποντα. Πιέσαμε στην άμυνα, περιορίσαμε την απώλεια των ριμπάουντ, αποκτήσαμε από την καλύτερή μας άμυνα και καλύτερη κυκλοφορία στην επίθεση. Γενικά γίναμε λιγότερο προβλέψιμοι από ότι ήμασταν στο πρώτο ημίχρονο, τότε που αφήσαμε τον Παναθηναϊκό να μας ρίξει… μπασκετικό ξύλο.

Κάναμε το 2-0, θέλουμε μια νίκη για το πρωτάθλημα, αλλά είναι μακριά και πάμε με τη στήριξη του κόσμου μας που θα δώσει το παρών για μία ακόμα και το πρωτάθλημα, απέχουμε 40 λεπτά.

Εχουμε κλείσει δέκα μήνες σε δράση, σίγουρα υπάρχει κούραση και σωματική και πνευματική, αλλά πρέπει τώρα στο φινάλε να μείνουμε ενωμένοι και να ανταποκριθούμε σε κάθε δυσκολία.

Υπάρχει δίψα για επιτυχίες από την αρχή της σεζόν. Δυόμισι χρόνια δεν διεκδικούσαμε τίτλους, υπήρχε μια απόφαση την οποία σεβαστήκαμε και ακολουθήσαμε, αλλά επιστρέψαμε, πήραμε το κύπελλο, πήγαμε στο Φ4 και τώρα θέλουμε τον τελικό μας στόχο».