24.2 C
Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου, 2024

Βενέτσια – Άρης 95-75: Άντεξαν για ένα ημίχρονο οι «κίτρινοι» στην Ιταλία (vids)

Ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο στην έδρα της Βενέτσια για την πρεμιέρα του EuroCup, όμως δεν άντεξε και στο δεύτερο μέρος και ηττήθηκε με 95-75.

Το συγκρότημα του Γιάννη Καστρίτη δεν κατάφερε να βάλει δύσκολα μέχρι το τέλος στους αντιπάλους του, «πληρώνοντας» τα πολλά χαμένα ριμπάουντ, ενώ υπήρξαν και αρκετές φάσεις στις οποίες οι διαιτητές ήταν υπερβολικά αυστηροί.

Πλέον οι Θεσσαλονικείς στρέφουν το ενδιαφέρον τους στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ το προσεχές Σάββατο (28/9, 17.45) στη Ρόδο απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Από την άλλη η ομάδα του Νέβεν Σπάχια πήρε αυτό που ήθελε στο πρώτο ματς του δευτέρου ομίλου της διοργάνωσης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φίλοι της ελληνικής ομάδας έδωσαν δυναμικό «παρών» στις εξέδρες και στήριξαν καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα τους παίκτες, προσπαθώντας να τους «σπρώξουν» στη νίκη.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, το μεγάλο πρόβλημα του Άρη δεν ήταν άλλο από την άμυνα. Όχι μόνο δεν μπορούσε να σταματήσει τους αντιπάλους του αλλά αδυνατούσε και να εξασφαλίσει το αμυντικό ριμπάουντ όποτε εκείνη αστοχούσαν. Κάπως έτσι στο 7' η Βενέτσια ξέφυγε με διαφορά δέκα πόντων (23-13), αναγκάζοντας τον κόουτς Καστρίτη να καλέσει τάιμ άουτ. Με τον Τολιόπουλο να βρίσκει εύκολο σκορ οι «κίτρινοι» πλησίασαν στους πέντε (27-22), όμως ο Μορέτι με τρίποντο πέτυχε το 30-22 που ήταν το σκορ στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η βασική επιδίωξη για τους Θεσσαλονικείς στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν ήταν άλλη από τη βελτίωση στο αμυντικό σκέλος, εκεί όπου έπρεπε να κάνει τους Ιταλούς να μην νιώθουν άνετα. Το πέτυχε και σιγά-σιγά άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά. Μάλιστα δύο διαδοχικά καρφώματα του Μπανκς έφεραν τους φιλοξενούμενους σε απόσταση δύο πόντων (39-37), αγχώνοντας τους αντιπάλους τους. Η φθορά ήταν μεγάλη πάντως και στο τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 47-41, έχοντας εκτελέσει είκοσι βολές περισσότερες.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για την ελληνική ομάδα, καθώς με μικρό σερί 4-0 πλησίασε στον πόντο (47-46), αναγκάζοντας τον κόουτς Σπάχια να διακόψει άμεσα τη ροή του παιχνιδιού. Η συνέχεια ήταν καταστροφική για τον Άρη, καθώς είδε τους γηπεδούχους να «τρέχουν» σερί 16-0, να ξεφεύγουν με 63-46, με τους Θεσσαλονικείς να μένουν χωρίς σκορ για έξι διαδοχικά λεπτά. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του «Παλασπόρτ Ταλιέρτσιο» έγραφε 69-57 και τα πράγματα είχαν γίνει πολύ δύσκολα.

Πλέον ο Άρης έψαχνε μία μεγάλη ανατροπή, με τη Βενέτσια να αισθάνεται πολύ άνετα και να διατηρεί δίχως ιδιαίτερο κόπο το προβάδισμά της, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν αρχίσει να χάνουν παίκτες λόγω αποβολών με πέντε φάουλ. Στο 36' μάλιστα οι Ιταλοί εκτόξευσαν τη διαφορά στους 18 πόντους (80-62) κι όλα είχαν κριθεί. Το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό σκορ και η κόρνα της λήξης βρήκε τους «κίτρινους» να πέφτουν στο καναβάτσο με 95-75.

Ο «ΓΕΜΑΤΟΣ»: Η Βενέτσια είχε σε πολύ καλό βράδυ αρκετούς παίκτες της και επτά διψήφιους. Κορυφαίος όμως δεν ήταν ο πρώτος σκόρερ της Τζόρνταν Παρκς (15π.), αλλά ο Τάιλερ Ένις. Ο έμπειρος γκαρντ πραγματοποίησε μία γεμάτη εμφάνιση με 12 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Για τους «κίτρινους» ο Νόλεϊ πέτυχε 14 πόντους, με τον Μαντζούκα να σημειώνει 11 και τον Τολιόπουλο να προσθέτει 10.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τρεις ήταν οι βασικοί άξονες οι οποίοι κόστισαν στον Άρη. Τα χαμένα ριμπάουντ -με τις απουσίες των ψηλών της ελληνικής ομάδας να παίζουν ρόλο- και τους γηπεδούχους να μαζεύουν πολλά «σκουπίδια». Σημαντικό ρόλο έπαιξε και η αναλογία ασίστ/λαθών που ήταν σαφώς υπέρ των Ιταλών, ενώ το σύνολο του κόουτς Καστρίτη ήταν και πολύ άστοχο από τη γραμμή των βολών.