21.8 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Βέλγιο-Μ. Βρετανία 72-57: Γερά στο “κόλπο” της πρόκρισης!

Οι Βέλγοι δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία και με ένα καλό τρίτο δεκάλεπτο απέσπασαν τη νίκη με 72-57. Πλέον βρίσκονται στην 3η θέση του ομίλου της Εθνικής μας και θα δώσουν τα πάντα να προκριθούν, πολύ κρίσιμα τα παιχνίδια τους με τους Τούρκους (10-11-22, 27-03-23) για τη μάχη της πρόκρισης. Ο Ίσμαελ Μπάκο ήταν η κινητήριος δύναμη των γηπεδούχων με τον φόργουορντ-σέντερ της Μανρέσα να έχει 17 πόντους και 7 ριμπάουντ. Στον αντίποδα οι Βρετανοί που μάλλον έχουν συμβιβαστεί με την τελευταία θέση του ομίλου, είχαν σε καλό βράδυ Μάιλς Ίσον(17 πόντους 5 ριμπάουντ), αλλά δεν ήταν αρκετό.

Οι Βρετανοί δεν "πατούσαν" καλά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να εκμεταλλευτούν αυτό το κακό διάστημα και να βρεθούν στο +8 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 20-20 στο (14'). Το τέλος του δεκαλέπτου και του ημιχρόνου όμως βρήκε τους Βέλγους να είναι μπροστά στο σκορ με 33-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι Βέλγοι έσφιξαν την άμυνά τους δίνοντας το τρίποντο στους φιλοξενούμενους, ενώ στην επίθεση έδειξαν την υπεροχή τους μέσα στο καλάθι με κύριο εκφραστή τον Μπάκο. Το δεκάλεπτο βρήκε του Βέλγους στο +12, 55-43, ενώ στην τελευταία περίοδο έφτασαν έως το +16 (61-45) στο (34') της αναμέτρησης.

Συνεπώς έφτασαν στο πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα και έρχονται στην Αθήνα και το ΟΑΚΑ την Κυριακή να τα δώσουν όλα καθώς δεν έχουν χάσουν τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 33-27, 55-43, 72-57