21.3 C

Βέλγιο-Γεωργία 79-76: Ο Ταμπού την έριξε στο καναβάτσο (vids)

Ένα τρίποντο του Ταμπού στα 3'' πριν το φινάλε της παράτασης έδωσε τη νίκη στο Βέλγιο απέναντι στη Γεωργία με 79-76, στην πρεμιέρα του πρώτου ομίλου του Ευρωμπάσκετ.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου η οποία δεν έχει στη σύνθεσή της τον ηγέτη της Τόκο Σενγκέλια δεν μπόρεσε να δώσει χαρά στον κόσμο της, ενώ ενδεχομένως να χάσει και τον Γκόγκα Μπιτάτζε για τη συνέχεια, καθώς αποχώρησε τραυματίας.

Το άγχος φάνηκε να «πνίγει» από νωρίς τους γηπεδούχους Γεωργιανούς οι οποίοι έμοιαζαν να παίζουν χωρίς καθαρό μυαλό και το Βέλγιο πήρε προβάδισμα 16-11 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Ζούρου βελτιώθηκαν αισθητά στον επιθετικό τομέα, όμως η άμυνά τους δεν μπορούσε να σταματήσει τους Βέλγους και το ημίχρονο τελείωσε με 38-32 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων αλλά στην πραγματικότητα φιλοξενούμενων.

Παρόμοια η εικόνα και στην τρίτη περίοδο με τους Βέλγους να ελέγχουν τον ρυθμό και να κυριαρχούν, χωρίς πάντως να αυξάνουν τη διαφορά.

Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης το Βέλγιο φάνηκε να ξεφεύγει και να «καθαρίζει» την υπόθεση, καθώς η διαφορά έφτασε μέχρι και τους δώδεκα πόντους. Οι Γεωργιανοί όμως δεν τα παράτησαν και προσπέρασαν εκείνοι με πέντε πόντους, πριν τελικά οδηγηθεί το παιχνίδι στην παράταση με τον φωτεινό πίνακα να γράφει στο φινάλε της κανονικής διάρκειας 70-70.

Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης οι δύο ομάδες έμοιαζαν αγχωμένες και ήταν ισόπαλες 76-76, με τον Τζόναθαν Ταμπού να ευστοχεί στο τρίποντο της νίκης για το Βέλγιο 3'' πριν το φινάλε της παράτασης και να διαμορφώνει το τελικό 79-76.