25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Βέλγιο-Ελλάδα 68-70: Ανατροπή ελληνικής ψυχής, γενιά μαχητών και νικητών! (pics)

Η Εθνική Νέων Ανδρών το έκανε ξανά! Όπως και πέρυσι στο σπίτι της, και φέτος στην Πολωνία βρήκε μπροστά της το Βέλγιο και το υπέταξε με 70-68 και σπουδαία ανατροπή από το -11, παίρνοντας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ U20, δίνοντας σπουδαίες υποσχέσεις για το μέλλον.

Οι Βέλγοι πήραν το προβάδισμα στο ξεκίνημα (8-4 στο 3'), όμως τα μακρινά σουτ του Παρασκευόπουλου έδωσαν την ευκαιρία στην ελληνική ομάδα να βρει ρυθμό και να πάρει το προβάδισμα, βλέποντας τον Καρακώστα να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα (15-21). Το «σόου» του Μπράιαντ και η ευστοχία των τυπικά γηπεδούχων από μακριά, όμως, αντέστρεψε την κατάσταση κι έδωσε βελγικό προβάδισμα με εννέα πόντους στο ημίχρονο (40-31).

Η ελληνική άμυνα ήταν αυτή, που θα θριάμβευε αυτή την φορά στην τρίτη περίοδο, επιτρέποντας στους Βέλγους μόλις οκτώ πόντους και ακουμπώντας την μπάλα σε Σαμοντούροβ και Ζούγρη πήρε λύσεις από κοντά, για να μειώσει σε διαχειρίσιμη διαφορά για το φινάλε (48-42). Ο Μπουντούρης επανέφερε και τις επιλογές πίσω από τα 6.75 μέτρα, για να μας φέρει μπροστά μετά από ώρα στο πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας περιόδου ο Κωνσταντινίδης (56-57). Ακολούθησε ένα πινγκ-πονγκ απόλυτης ισορροπίας στα επόμενα λεπτά, με δύο σπουδαία σουτ των Καρακώστα και Κωνσταντινίδη να μας φέρνουν μπροστά με 65-68 στα 41" για τη λήξη. Το... τραβηγμένο σουτ του Ντιό δε βρήκε στόχο, ο Κωνσταντινίδης έβαλε τη μία βολή για να αποκτήσουμε απόσταση δύο κατοχών και ο Ντιό στην άλλη πλευρά πήρε πάλι την ευθύνη και ευστόχησε από τα 4.5 μέτρα για το 67-69 στα 6.8". Ο Κωνσταντινίδης είχε πάλι 1/2 βολές στα 3.4" για το 67-70, εμείς κάναμε σκόπιμα φάουλ στον Τέμερμαν, ο οποίος ευστόχησε στην πρώτη βολή και αστόχησε στη δεύτερη επίτηδες, όμως σουτ δε βρέθηκε και η ελληνική ομάδα τα κατάφερε να πάρει το χάλκινο μετάλλιο.

Δεκάλεπτα: 15-21, 40-31, 48-42, 68-70

ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ Χ: Ο Θοδωρής Κωνσταντινίδης είχε δώσει την χρονιά που πέρασε σπουδαίες «μάχες» στην Elite League με τον Αίαντα Ευόσμου, με τις εμπειρίες αυτές να βγαίνουν στο φινάλε, όπου ήταν καθοριστικός, καλύπτοντας κυρίως τον απόντα Νίκο Πλώτα, αλλά και τον Γιάννη Καρακώστα που μέχρι το δικό του κρίσιμο σουτ δεν ήταν στην καλύτερη μέρα του, σημειώνοντας 19 πόντους με 6/10 σουτ και πέντε ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Βέλγιο είχε ξεκινήσει πολύ καλύτερα στο μακρινό σουτ, όμως όταν η κατάσταση αυτή εξισορροπήθηκε με 8/25 τρίποντα για εμάς έναντι 12/36 των αντιπάλων μας, ήρθε και η επιστροφή με τις τρεις περισσότερες κατοχές μας (6-7 επιθετικά ριμπάουντ, 17-15 λάθη), να έχουν τη σημασία τους.