19.2 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Βέλγιο-Ελλάδα 58-32: Βαριά ήττα στην πρεμιέρα για τις Κορασίδες (vid)

Με ήττα ξεκίνησε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα η Εθνική Κορασίδων, στην Σμύρνη με αντίπαλο το Βέλγιο το οποίο τελικά επικράτησε με 58-32. Αύριο (12/8, 16.30) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίσει την Ισπανία.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες κατάφεραν να μείνουν κοντά η μία στην άλλη με τις Βελγίδες να εκμεταλλεύονται τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ των Ελληνίδων και να επιστρέφουν στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 22-21. Στο δεύτερο μισό η Ελλάδα δεν κατάφερε να βρει ρυθμό και δεν μπόρεσε μα βάλει δύσκολα στο Βέλγιο που πήρε μια άνετη νίκη.

Ο αγώνας:

Η ελληνική ομάδα μπήκε στο παιχνίδι με τις Ανδρέου, Χωλοπούλου, Καρρά, Πολυχρονοπούλου, Σταθοπούλου και έδειξε διαβασμένη και έτοιμη. Μετά το 9-4 (7′) και 13-9 (8’25”) είδε τα σουτ της να βρίσκουν το στόχο σταδιακά με την Χωλοπούλου σε πρώτο πλάνο στην επίθεση για να φτάσει στο 13-15 (12′). Η Ελλάδα με την Παπαγιαννάκη έγραψε το 16-19 (15′) και με την Λιανούδη το 19-21 (17’10”) με τη Λιντς σχεδόν με το τέλος της δεύτερης περιόδου να δίνει και πάλι το προβάδισμα στο Βέλγιο (22-21).

Το Βέλγιο έκανε πολύ δυναμικό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο, άνοιξε τη διαφορά για να φτάσει για πρώτη φορά στο +11 (34-21, 24′) και σχεδόν τέσσερα αργότερα στο +15 (41-26) με ένα επιμέρους 19-7 στο διάστημα αυτό. Η απόσταση αυξήθηκε (49-30, 33’45”), η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να αντιδράσει με το τελικό 58-32 να δίνει τη νίκη στο Βέλγιο.

Διαιτητές: Σμίλιανιτς (Σερβία), Κογιτσί (Τουρκία), Νάγκι (Ουγγαρία)

Δεκάλεπτα: 13-11, 22-21, 41-28, 58-32

Ελλάδα (Γκουζίνη): Μπαλτζή, Λιανούδη 4, Πατσιατζή, Πολυχρονοπούλου 2, Σταθοπούλου, Ανδρέου, 17 (2), Γιάνταη 2, Καρρά, Καζάκη 3 (1), Παπαγιαννάκη 2, Σύρπα 2