22.5 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Βαλένθια – Παναθηναϊκός 81-82: Επιβίωσε στο «θρίλερ» της «Φοντέτα» κι έσπασε την ισπανική… κατάρα (pics)

Ο Παναθηναϊκός «δραπέτευσε» μ' ένα πολύ σημαντικό διπλό (81-82) από την έδρα της Βαλένθια, σε αγώνα για την 19η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» έπειτα από 18 σερί αποτυχίες επί ισπανικού εδάφους, κατάφεραν να πάρουν μία εξαιρετικά σπουδαία νίκη και να επιστρέψουν στις επιτυχίες μετά την ήττα από την Μπασκόνια, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 11-8 και παραμένοντας τέταρτοι, σε ισοβαθμία με τους Ολυμπιακό, Φενέρμπαχτσε και Μακάμπι.

Στον αντίποδα οι ηττημένοι «έπεσαν» στο 10-9 και συνεχίζουν να βρίσκονται στο γκρουπ των ομάδων που παλεύουν για είσοδο στα πλέι οφ.

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, το ξεκίνημα των «πράσινων» ήταν πολύ καλό και προηγήθηκαν γρήγορα με διαφορά έξι πόντων (3-9), ωστόσο στη συνέχεια οι «πορτοκαλί» έβγαλαν αντίδραση και με επιμέρους σκορ 11-1 ξέφυγαν 14-10 και διατήρησαν ένα προβάδισμα κοντά στους πέντε πόντους μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο ένα μικρό σερί 4-0 έφερε το σκορ στο 23-22.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι άρχισαν να «χτίζουν» κάποιες διαφορές που προσέγγιζαν τους δέκα πόντους, με το «τριφύλλι» να μην μπορεί να παίξει σταθερά καλά σε καμία από τις δύο πλευρές του παρκέ. Ωστόσο με μπροστάρηδες τους Βιλντόσα και Ερνανγκόμεθ κατάφερε να μετατρέψει το 36-29 σε 36-37 στο 16' και να προσπεράσει έπειτα από ώρα. Η «μάχη» συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου που τελείωσε ισόπαλο 47-47.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε δραματικά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς ήταν φανερό πλέον ότι οι δύο ομάδες θα έριχναν το «βάρος» στην άμυνά τους όπως και συνέβη. Ο Παναθηναϊκός πλέον πατούσε πολύ καλύτερα στο παρκέ και ηγέτη τον Βιλντόσα ξέφυγε ακόμα και με εννιά πόντους διαφορά (50-59, 25'). Ωστόσο οι γηπεδούχοι μέσα σ' ένα δίλεπτο «έτρεξαν» δικό τους σερί 10-0 και προσπέρασαν 60-59, αναγκάζοντας τον Αταμάν να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας της «Φοντέτα» έγραφε 69-66.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξαν σαφώς πιο έτοιμοι να ανταποκριθούν στις συνθήκες που είχαν διαμορφωθεί και με «όπλο» τη σκληρή τους άμυνα κατάφεραν να ξεφύγουν 73-66, χωρίς να επιτρέψουν στην ελληνική ομάδα να σκοράρει για πέντε λεπτά. Παρ' όλα αυτά οι «πράσινοι» δεν τα παράτησαν και στο 38' ένα φόλοου του Λεσόρ διαμόρφωσε το 77-77. Τα επιθετικά ριμπάουντ των Ισπανών τους έδιναν «αναπνοές» κι από ένα τέτοιο ο Ίνγκλις σκόραρε και πήρε και το φάουλ για το 80-77 στο 39'. Δύο βολές του Γκραντ διαμόρφωσαν το 80-79, η άμυνα βγήκε αλλά ο Γκραντ αστόχησε και οι Ίβηρες είχαν το προβάδισμα και την μπάλα με 34,6'' για το τέλος. Μία βολή του Τζόουνς στα 33,3'' για το φινάλε έπειτα από μία περίεργη φάση διαμόρφωσαν το 81-79. Ο Βιλντόσα ισοφάρισε με λέι απ 81-81 στα 18,8''. Ο Χάρπερ αστόχησε στο τρίποντο της νίκης για τους «πορτοκαλί» και ο Λεσόρ κέρδισε φάουλ από τον Ντέιβις με 1,9''. Ο Γάλλος σέντερ αστόχησε στην πρώτη όμως έβαλε τη δεύτερη για το 81-82 και ο κόουτς Μουμπρού πήρε τάιμ άουτ. Ο Οτζελέγε πήρε το σουτ στην εκπνοή αλλά αστόχησε και οι «πράσινοι»... δραπέτευσαν με το διπλό.

Ο ΗΓΕΤΗΣ: Η απουσία του Κώστα Σλούκα επέτρεψε στον Λούκα Βιλντόσα να αποκτήσει ηγετικό ρόλο και ο Αργεντινός ανταποκρίθηκε πραγματοποιώντας την καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Σημείωσε 19 πόντους και ήταν ο άνθρωπος ο οποίος κράτησε το «τριφύλλι» στα δύσκολα. Θετικός ως συνήθως ο Γκραντ με 13 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Λεσόρ αναδείχθηκε σε ήρωα της τελευταίας στιγμής με μία εύστοχη βολή στο φινάλε. Από τους ηττημένους ο Οτζελέγε με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν κορυφαίος αλλά και μοιραίος, αστοχώντας στην εκπνοή.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι «πράσινοι» έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ με 39-32 και λίγο έλειψε να τους κοστίσει τη νίκη η κακή τους επίδοση. Παρ' όλα αυτά σούταραν αρκετά καλά πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. με 11/29 τρίποντα και ποσοστό 37,9%.