19 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Βαλένθια-Ολυμπιακός 85-92: Θρυλική… υπερταχεία για Κάουνας! (pics)

Το «τρένο» από τον Πειραιά δε σταματά κι έχει προορισμό μονάχα το Κάουνας! Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο στη Βαλένθια, ξεπέρασε και το «εμπόδιο» των «Νυχτερίδων» με 92-85 λίγες μέρες, μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας και, όντας στην κορυφή με ρεκόρ 18-7, με εννέα αγωνιστικές να απομένουν, δείχνει να «τσεκάρει» πρόκριση και πλεονέκτημα έδρας, τη στιγμή που η ισπανική ομάδα με το 13-12 συνεχίζει να βρίσκεται σε μια τεράτια «μάχη» για την οκτάδα, ισόβαθμη αυτή τη στιγμή στην 7η θέση με Παρτιζάν, Μακάμπι και Ζαλγκίρις.

Η περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού δεν ανταποκρίθηκε απέναντι σε μια Βαλένθια, που δε σταματούσε να «πυροβολεί» στα πρώτα λεπτά, καταφέρνοντας να πάρει νωρίς διψήφια διαφορά (23-9 στο 8'). Η είσοδος του Σλούκα συμμάζεψε περισσότερο την επίθεση και η επιλογή του Μπλακ βελτίωσε τους «ερυθρολεύκους» στη ρακέτα και στις δύο πλευρές, παίρνοντας από τους δύο και τον Παπανικολάου λύσεις, για να μειώσουν στο -10 για την πρώτη περίοδο (25-15).

Με τον Παπανικολάου να κάνει «θραύση» στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και τον Μπλακ να συνεχίζει να αποτελεί παράγοντα επιστροφής, οι φιλοξυνούμενοι ισοφάρισαν με συνολικό σερί 0-15, που έφερε το ματς σε πλήρη ισορροπία (25-25 στο 13'). Κάπου εκεί, όμως, οι «Νυχτερίδες» πίεσαν σε όλο το παρκέ και έκλεψαν μπάλες, ξεκινώντας έτσι ένα δικό τους σερί 10-0 στο επόμενο τρίλεπτο, με τα εύστοχα μακρινά σουτ να έρχονται ξανά, προτού ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ μαζέψουν ξανά στο -10 τη διαφορά (45-35).

Ο Ολυμπιακός επέλεξε σχήμα με Ουόκαπ, Παπανικολάου και ΜακΚίσικ στην περιφέρεια δίπλα στους Βεζένκοφ και Φαλ, «χτίζοντας» αυτοπεποίθηση από τα μετόπισθεν, ώστε από το 50-37 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου να ξεκινήσει σερί 0-15, παίρνοντας τα ηνία με τους δύο Αμερικανούς να κάνουν τη διαφορά (50-52 στο 26'). Ο «βομβαρδισμός» τους συνεχίστηκε, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έφτασαν τους 30 πόντους στην περίοδο και στο τέλος της είχαν το πάνω χέρι, αλλάζοντας πλήρως τα δεδομένα (58-65).

Με νέο σερί 0-8 ο Ολυμπιακός έδειχνε να είναι απόλυτος άρχοντας του αγώνα (58-73 στο 32'), ωστόσο η μαχητική Βαλένθια θέλησε να παλέψει και με νέα της μακρινά σουτ μείωσε με σερί 8-0 και έδειχνε ικανή να ελπίζει (66-73 στο 35'). Ο Βεζένκοφ, εκεί, έδωσε αυτό που χρειαζόταν η ομάδα του, ώστε να παραμείνει μπροστά και να κλείσει το παιχνίδι χωρίς ανησυχία, παίρνοντας άλλο ένα αποτέλεσμα που δείχνει για πόσο μεγάλα πράγματα είναι φτιαγμένη, αφού η αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τέλος δεν είχε ιδιαίτερη τύχη (85-92).

Δεκάλεπτα: 25-15, 45-35, 58-65, 85-92

ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟΙ: Μπορεί ο Σάσα Βεζένκοφ να έδωσε για ακόμη μια φορά όσα χρειάζονταν (20 π., 7 ρ.) και ο Κώστας Σλούκας να βρίσκει ρυθμό... για τα καλά (10 π., 3 ρ., 9 ασ.), ωστόσο το σχήμα με παίκτες που έχουν ως πρώτο προσόν στην άμυνα και ύστερα πρόσφεραν σπουδαίες λύσεις στην επίθεση γύρισε το ματς με Κώστα Παπανικολάου (22 π., 4 ρ., 3 ασ.), Τόμας Ουόκαπ (13 π., 6 ασ.) και Σακίλ ΜακΚίσικ (11 π., 3/6 τρ.).

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η αυτοπεποίθηση του Ολυμπιακού φαίνεται στην ευστοχία του, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο πρόσθεσε 57 πόντους μετά τους 35 του πρώτο ημιχρόνου, έχοντας 20/26 δίποντα και 13/28 τρίποντα, εκπληκτικά ποσοστά έναντι των 12/25 διπόντων με 16/38 τρίποντα για τη Βαλένθια, που εκτός της ανισορροπίας στις προσπάθειες που πήρε, δεν εκμεταλλεύτηκε και τις επτά παραπάνω κατοχές της από τα 13-20 λάθη.