25.2 C
Δευτέρα, 27 Μαΐου, 2024

(Β’ Όμιλος) Πουέρτο Ρίκο-Σερβία 77-94: Το πρώτο ημίχρονο έκανε τη διαφορά! (pics+vids)

Το φανταστικό πρώτο ημίχρονο των Σέρβων έκανε τη διαφορά στην αναμέτρηση, με την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς να επικρατεί του Πουέρτο Ρίκο με 94-77 . Το +30 του πρώτου μισού ήταν ανυπέρβλητο εμπόδιο, καθώς οι Πουερτορικανοί δεν τα παράτησαν και έριξαν τη διαφορά στους δέκα (81-71) πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Πλέον η Σερβία έφτασε τις δύο νίκες και είναι "αγκαλιά" με την πρώτη θέση καθώς θέλει τη νίκη με το Σουδάν. Στον αντίποδα το Πουέρτο Ρίκο θέλει νίκη με την Κίνα και ήττα του Σουδάν από τη Σερβία για να προκριθεί.

Με δύο τρίποντα του Νίκολα Γιόβιτς η Σερβία προηγήθηκε νωρίς με 8-0. Όμως ο παίχτης των Μαϊάμι Χιτ δεν σταμάτησε εκεί. Σημείωσε άλλους πέντε πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, μεγαλώνοντας το προβάδισμα για τους Σέρβους. Ήδη το προβάδισμά τους στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν στο +12 (27-15).

Μάλιστα τα πράγματα για το Πουέρτο Ρίκο έγιναν ακόμη χειρότερα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ξεκίνησε την περίοδο με ένα σερί 19-2 εκτινάσσοντας τη διαφορά  στο +29, ενώ βρισκόμασταν μόλις στο (14') της αναμέτρησης!!! Το Πουέρτο Ρίκο δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα ενώ στην άλλη πλευρά του γηπέδου οι Σέρβοι έκαναν ότι ήθελαν. Σκόραραν είτε από θέσεις στο ποστ, είτε έξω από τα 6.75. Με τα λάθη να είναι 6-1 οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με την Σερβία να προηγείται με τριάντα πόντους διαφορά και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 57-27.

Αρκετά βελτιωμένοι οι Πουερτορικανοί στην επανάληψη. Παρόλο που μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου η διαφορά βρισκόταν στους 25, το Πουέρτο Ρίκο έκανε ένα πολύ καλό πεντάλεπτο και με ένα επιμέρους σερί 12-4 μείωσε σχεδόν στο μισό τη διαφορά! Στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν  75-58 υπέρ των Σέρβων.

Το Πουέρτο Ρίκο ήθελε όμως, ακόμα ένα τόσο καλό δεκάλεπτο, για να διεκδικήσει στα ίσα τη νίκη. Μάλιστα το ξεκίνημα ήταν ενθαρρυντικό. Με τα καλάθια των Αλίμ Φόρντ και Τρέμοντ Ουότερς μείωσε στους 10 (81-71). Στη συνέχεια όμως οι Σέρβοι σοβαρεύτηκαν, άρχισαν να ξανακάνουν σωστά τα πράγματα που τους έδωσαν το μεγάλο προβάδισμα στην πρώτη περίοδο. Σε συνδυασμό και με κάποια λάθη των Πουερτορικανών βρήκαν πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και ξαναπήραν μία διαφορά ασφαλείας, που κράτησαν έως το τέλος.