23.2 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Β.Μακεδονία-Ουκρανία 68-73: Ο «καυτός» Μιχάιλιουκ την οδήγησε στη νίκη (pics,vids)

Η Ουκρανία, δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στην αναμέτρηση και παρόλο που στο τέλος κινδύνεψε, επικράτησε με 73-68 της Β. Μακεδονίας. Όλα ανοιχτά πλέον στον 7ο όμιλο, όσον αφορά την κατάταξη των ομάδων και τις νίκες που θα "κουβαλήσουν" στην δεύτερη φάση. Προκρίθηκαν οι Ισπανία, Γεωργία, Ουκρανία και πλέον το τελικό πλασάρισμα θα κριθεί στην αναμέτρηση των Ουκρανών με την Ισπανία (7/7). Ο Σβιάτοσλαβ Μιχάιλιουκ ήταν ο άνθρωπος που πραγματικά πήρε στις πλάτες του τους φιλοξενούμενους και τους οδήγησε στη νίκη. Σημείωσε 24 πόντους με 6/12 τρίποντα.

Οι Ουκρανοί μπήκαν αγριεμένοι στην αναμέτρηση. Έκαναν ότι ήθελαν στους γηπεδούχους και ουσιαστικά έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι με τη λήξη του βρίσκονταν στο +14 με το σκορ στο 35-21!

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και άρχισαν να ροκανίζουν σιγά-σιγά τη διαφορά. Πήγαν στην ανάπαυλα στο -10, με το σκορ στο 37-47, όμως είχαν δρόμο ακόμα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Β. Μακεδονία συνέχισε από εκεί που σταμάτησε. Απέδιδε καλύτερο μπάσκετ και συνέχισε να μειώνει με στόχο να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στην αναμέτρηση. Εν τέλει έκλεισε την περίοδο στο -4. Στην τελευταία περίοδο οι Ουκρανοί άρχισαν να συνέρχονται, καθώς πλέον ένιωθαν "καυτή" την ανάσα των αντιπάλων τους. Ξέφυγαν με +12 στο (34') και με τις βολές του Μιχάιλιουκ πήραν το "ροζ" φύλλο αγώνα.