27 C
Παρασκευή, 11 Οκτωβρίου, 2024

V for Vitoria (vids)

Η ΤΣΣΚΑ αστόχησε σε τρία τρίποντα στο τελευταίο λεπτό και η Μπασκόνια κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη στη Βιτόρια (76-73), που τόσο χρειαζόταν για να μη χάσει την επαφή της με την πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας. Η ΤΣΣΚΑ υπέστη τη δεύτερη φετινή ήττα της και έμεινε πλέον πίσω από την πρωτοπόρο Φενερμπαχτσέ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει από την άλλη. Η ΤΣΣΚΑ έδειχνε να υπερέχει στα ριμπάουντ, κερδίζοντας μάλιστα και 7 επιθετικά, όμως η Μπασκόνια έκανε λιγότερα λάθη και είχε καλύτερα ποσοστά, οπότε υπήρξε ισορροπία.

Μετά από την πρώτη περίοδο, οπότε οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, η ΤΣΣΚΑ προσπάθησε να ξεφύγει φτιάχνοντας από την αρχή της δεύτερης περιόδου μέχρι τα μισά της μια διαφορά 5-6 πόντων, κυρίως χάρη στον Άλεκ Πίτερς, ο οποίος ήταν το βασικό σημείο αναφοράς στην επίθεσή της με το μακρινό σουτ του. Όμως η Μπασκόνια αντέδρασε, με τον Πουαριέ να κάνει σπουδαία δουλειά μέσα στη ρακέτα και τον Βιλτνόθα να διακρίνεται στο οργανωτικό κομμάτι. Με σερί 9-1 στο τελευταίο τετράλεπτο του ημιχρόνου όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά, αλλά πέρασε και μπροστά με 40-38.

Τα ίδια και στην τρίτη περίοδο. Η ΤΣΣΚΑ προσπάθησε να ξεφύγει ξανά με τον Χίγκινς να κάνει ένα ξέσπασμα και τον Χάινς να βοηθά μέσα στη ρακέτα και στο 26' προηγήθηκε με 49-44. Όμως η Μπασκόνια κάλυψε και πάλι γρήγορα τη διαφορά με τα τρίποντα του Τζάνινγκ και βοήθειες από τον Σιλντς. Έτσι το παιχνίδι στο 30' ήταν ισόπαλο 55-55.

Στην τελευταία περίοδο ο αγώνας εξελίχθηκε σε θρίλερ. Όποια προσπάθεια των ομάδων να ξεφύγουν κατέληγε στο κενό, καθώς ο αντίπαλος είχε άμεσα την απάντηση και επέστρεφε. Τελικά η Μπασκόνια με σερί 8-2 και πρωταγωνιστή τον Σενγκέλια κατάφερε να προηγηθεί με 74-71 ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε. Ο Πουαριέ με κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι έκανε το 76-73 ένα λεπτό πριν από το τέλος και από εκεί και πέρα ανέλαβε η ΤΣΣΚΑ.

Ο Ροντρίγκεθ αστόχησε σε τρίποντο κι αφού τον μιμήθηκε ο Βιλντόθα και ο Σιλντς πέταξε στα σκουπίδια το επιθετικό ριμπάουντ που πήρε κάνοντας λάθος, η ρωσική ομάδα είχε την τελευταία επίθεση στα χέρια της και την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Η Μπασκόνια δεν έκανε φάουλ, έτσι ο Ντε Κολό σούταρε στα 8'', αστόχησε, ο Χάινς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ κι έδωσε μία ακόμα ευκαιρία στον Πίτερς, ο οποίος αστόχησε ξανά. Άλλη ευκαιρία δεν υπήρξε, γιατί ο αγώνας τελείωσε και η Μπασκόνια πανηγύρισε τη νίκη.

Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ: Ο Βενσάν Πουαριέ πήρε το πιο κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ, έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας. Ένα λεπτό πριν από το τέλος διόρθωσε την αστοχία του Σενγκέλια και πέτυχε καλάθι, με το οποίο διαμόρφωσε αυτό που έμελλε να είναι τελικό σκορ (76-73). Αν δεν έμπαινε αυτό το καλάθι, πιθανόν η ΤΣΣΚΑ να διέλεγε άλλον τρόπο επίθεσης στο τελευταίο λεπτό και η εξέλιξη του αγωνα να ήταν διαφορετική.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Μεγάλη η αστοχία και των δύο ομάδων στα τρίποντα. Και οι δύο μαζί είχαν 15/52.