29 C
Athens
Πέμπτη, 25 Ιουλίου, 2024

Β’ Εθνική (Βορράς) : Η μεγάλη βραδιά του Αία, τρεις για δυο θέσεις στον 3ο όμιλο

Ολοκληρώνεται το πρωτάθλημα στον τρίτο όμιλο, ενώ στον τέταρτο μπαίνει στην προτελευταία στροφή του.

Ο Αίας δίνει το τελευταίο του παιχνίδι, καθώς έχει ρεπό την τελυταία στροφή, και αν επικρατήσει σήμερα (8/5) της ΧΑΝΘ στον Εύοσμο θα πανηγυρίσει την άνοδο του στην Α2 Ανδρών, όπου είχε αγωνιστεί για τελευταία φορά την σεζόν 2001-2002.

Στον τρίτο όμιλο, το basketa.gr με ρεπορτάζ του σας είχε αναλύσει τις πιθανότητες των τριών για την παραμονή τους. Ολυμπιακός Βόλου και Αναγέννηση Καρδίτσας υποδέχονται Μελίκη και Πρωτέα Γρεβενών αντίστοιχα και με νίκες παραμένουν στην κατηγορία, την ίδια ώρα που το IBC θα πρέπει να κερδίσει στα Ιωάννινα τη Δόξα Λευκάδας και να περιμένει στραβοπάτημα. 

Μεγάλη γιορτή έχει ετοιμάσει και ο Ερμής στο Σχηματάρι, όπου υποδεχόμενος τους Τιτάνες Παλαμά, θα γιορτάσει την άνοδο του στην Α2 Ανδρών.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 26ης και 29ης αγωνιστικής : 

3ος Όμιλος (26η αγωνιστική)

Κυριακή 8 Μαϊου

Κατσιμήδου 17.00 Αίολος Τρικάλων-Ίκαροι Τρικάλων Κατωτικίδης-Τσιρτσιμάλης-Αγραφιώτης Γρ. (Γκαρτζονίκας)

Καρδίτσας (Π) 17.00 Αναγέννηση Καρδ.-Πρωτέας Γρεβενών Παζώλης-Δολγύρας-Γιαννούλης (Τέγα)

Χαλκιοπούλειο 17.00 Έσπερος ΓΣ Λαμίας-ΑΓΣ Ιωαννίνων Γερακίνης-Μαραμής-Γεωργούλης (Κοτσίμπος)

Βόλου 17.00 Ολυμπιακός Βόλου-Μελίκη Ευφραιμίδης-Τσιαπλής-Παπανικολάου Γ. (Τσιργούλας)

Ιωαννίνων (Ν) 17.00 Ιωάννινα ΣΚ-Δόξα Λευκάδας Παπαγερίδης-Ντόγκας-Χατζηχαρίσης (Τζιμογιάννης)

Σχηματαρίου 17.00 Ερμής Σχ.-Τιτάνες Παλαμά Χουγιάζος-Καραμπιτσάκος-Τσάλλας (Κάλφα)

Η Βαθμολογία (σε 25 αγώνες) :

1.Ερμής Σχηματαρίου* (20-3) 43
------------------------------------------
2.Αίολος Γόμφων* (19-4) 42
3.Ίκαροι Τρικάλων* (16-7) 39
4.Έσπερος Λαμίας* (15-8) 38
5.Δόξα Λευκάδας* (15-8) 38
6.ΑΓΣ Ιωαννίνων* (13-10) 36
7.Νίκη Βόλου (11-13) 35
8.Πρωτέας Γρεβενών*  (9-14) 32
9. Ολυμπιακός Βόλου* (8-15) 31
10.Αναγέννηση Καρδίτσας* (8-15) 31
------------------------------------------
11.ΣΚ Ιωάννινα* (7-16) 30
12.Τιτάνες Παλαμά* (7-16) 30
13.ΓΑΣ Μελίκης* (2-21) 25

*Έχουν κάνει το ρεπό τους

4ος Όμιλος (29η αγωνσιτική)

Κυριακή 8 Μαϊου

Φ. Αμοιρίδης 17.00 Λεύκιππος Ξάνθης-Ερμής Λαγκαδά Ντούρας-Ζαχαριάδης-Νέδογλου (Σαλικίδης)

Ευόσμου 17.00 Αίας Ευόσμου-ΧΑΝΘ Πράττος-Δέλλας-Τσαρδούλιας (Δροσόπουλος)

Σερρών 17.00 Πανσερραϊκός-ΜΕΝΤ Ελευθεριάδης Π.-Βασιλόπουλος-Ηλιόπουλος (Δραγκίογλου)

Ευκαρπίας 17.00 Ευκαρπία-Μαχητές Πειραματικό Παπαθανασίου Κ.-Αναστασιάδης Β.-Τσάνταλη (Παραλυκίδης)

Ν. Μουδανιών 17.00 ΚΑΟΧ Ευρώπη 87-Αρετσού Καλαμαριάς Σελεβός-Κολοκυθάς-Καντερές (Θωμόπουλος)

Πολυγύρου 17.00 Πολύγυρος-Μακεδονικός Παπαγεωργίου-Εκίζογλου-Λαδάς (Μανιός)

Η Βαθμολογία (σε 28 αγώνες) :

1.Αίας Εύσομου* (21-3) 45
-------------------------------------
2.ΚΣ Γέφυρας* + (20-4) 44
3.Μακεδονικός* (17-8) 42
4.Λεύκιππος Ξάνθης * (17-7) 41
5.Μαχητές Πευκών* (17-7) 41
6.Ερμής Λαγκαδά* (16-8) 40
7.ΠΣ Ευκαρπίας * (15-9) 39
8.Πανσερραϊκός* (12-13) 37
9.Πολύγυρος* (10-14) 34
10.ΧΑΝΘ* (10-14) 34
--------------------------------------
11 Αρετσού Καλαμαριάς* + (6-17) 29
12.Κομοτηνή* (4-21) 29
13.ΜΕΝΤ* (3-21) 27
14.ΚΑΟ Χαλκιδικής* (1-23) 25

*Εχουν κάνει το ρεπό τους
+Έχουν παιχνίδι λιγότερο

photo : Ανεξάρτητος



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ