16.4 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Β’ Εθνική (Νότος – Πλέι οφς): Μαγική πρόκριση με τρομερή ανατροπή για τον Πρωτέα

Το κατάφερε και αυτό…

Ο Πρωτέας Βούλας κατάφερε το απίθανο, και έτσι γύρισε μέσα σε μια εβδομάδα τα 0-2 εναντίον του, κερδίζοντας τρεις φορές τον Πανελευσινιακό, του οποίου την έδρα έσπασε δυο φορές.

Η ομάδα του Αλέκου Δάγλα σε ένα άκρως επεισοδιακό παιχνίδι, το οποίο διακόπηκε για 45 λεπτά για να εκκενωθούν οι κερκίδες, κέρδισε με 76-66 στην Ελευσίνα, και προκρίθηκε στον τελικό ανόδου, έχοντας μπροστά της τον Μίλωνα.

Η ομάδα του Νίκου Βούλγαρη ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε στο 37-29, με τον Πρωτέα ωστόσο να επιστρέφει άμεσα, και με ένα επιμέρους σκορ 12-3, να προσπερνάει με τρίποντο του Κυριλή με 41-40 στο 24'. Με τρίποντο του Τσακναρίδη (είχε 2 μαζεμένα) οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +9 (52-61), για να μειώσει σε απόσταση βολής με τρίποντο Νίκου (62-65), πριν έρθει η μεγάλη διακοπή στο 35', η οποία όπως φάνηκε έκοψε τον ρυθμό των γηπεδούχων, με αποτέλεμσμα ο Πρωτέας με ένα επιμέρους σκορ 11-4 να καθαρίσει την πρόκριση.

Πανελευσινιακός-Πρωτέας Βούλας 66-76

Δεκάλεπτα: 20-13, 37-29, 52-61, 66-76

Διαιτητές: Σώμος, Θεονάς, Καραβίτης

Πανελευσινιακός ΑΟΚ (Βούλγαρης, Κλήμης):Νίκου 6(2), Καράμπελας, Ντακούλιας 24(4), Καρακατσάνης, Μανωλάτος, Κρασάκης 2, Σταμέλος 6(2) Παπαφλωράτος 8(2), Ρεκουνιώτης 20, Κατσανεβάκης, Δενδρινός

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας, Μόρφης): Δενδρινός 8, Τσακναρίδης 7(1), Κυριλής 14(2), Καραμαλέγκος Ι. 14(2), Ματσάγγος 7(1), Γάργαλης 14(2), Σκορδάς 5, Καραμαλέγκος Η. 5(1), Βισνιέφσκι 2