29.8 C
Athens
Τρίτη, 16 Ιουλίου, 2024

Β’ Εθνική (4ος – 29η Αγ.) : Είκοσι χρόνια ήταν πολλά για τον Αία

Την κατάκτηση του πρωταθλήματος στον 4ο όμιλο και την άνοδο στην Α2 πανηγυρίσε ο Αίας, ο οποίος κέρδισε στον Εύοσμο την ΧΑΝΘ με 67-39, και θα αποτελέσει εκπρόσωπο της Θεσσαλονίκης τη νέα σεζόν στην Α2 Ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» επιστρέφουν στην Α2 μετά από ακριβώς 20 χρόνια, έχοντας αγωνιστεί σε αυτή την τελευταία φορά την σεζόν 2001-2002.

Στα υπόλοιπα δύσκολη νίκη πήρε ο Μακεδονικός στην Χαλκιδική από τον Πολύγυρο με 74-72, ενώ ο Λεύκιππος, παρότι βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ στπ πρώτο ημίχρονο, έδειξε την δυναμική του σε ένα ακόμη παιχνίδι, και νίκησε την Ξάνθη τον Ερμή Λαγκαδά με το άνετο 78-63.

Με νίκη έφυγαν από την Ευκαρπία και οι Μαχητές, επικρατώντας με 89-75, με τον Πανσερραϊκό να ολοκληρώνει με νίκη το πρωτάθλημα, επικρατώντας στις Σέρρες της ΜΕΝΤ με 68-50.

Εντυπωσιακό 112-43 για την Αρετσού στην Χαλκιδική απέναντι στον ΚΑΟΧ, δηλαδή σε ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δυο ομάδες που έχουν υποβοβιβαστεί στην Γ' Εθνική.

Β’ Εθνική
4ος όμιλος
29η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα :

Λεύκιππος Ξάνθης-Ερμής Λαγκαδά 78-63
Αίας Ευόσμου-ΧΑΝΘ 67-39
Πανσερραϊκός-ΜΕΝΤ 68-50
ΠΣ Ευκαρπίας-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 75-89
ΚΑΟ Χαλκιδικής-ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς 43-112
ΑΟ Πολυγύρου-Μακεδονικός 72-74
Ρεπό: ΓΑΣ Κομοτηνή, ΚΣ Γέφυρας

Τα φύλλα αγώνα :

ΚΑΟ Χαλκιδικής-ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς 43-112
Διαιτητές: Σελεβός-Κολοκυθάς-Καντερές
Δεκάλεπτα: 16-23, 26-56, 32-81, 43-112
ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος): Παναγιωτόπουλος 14(1), Προβατίδης 3(1), Χατζής, Τσαρούχας 2, Μαντζίνος 8, Μπούτσας, Πούλος, Γιαννακόπουλος, Ελευθερούδης 5, Ταμπούρλος 6, Μαυρίδης 3
Αρετσού (Πετρόπουλος): Φλιώνης 2, Βαρίτσης 10(2), Κυφωνίδης 27(1), Καπώνης 16(1), Φουρθιώτης 14(3), Μαυροχορίδης 15(1), Παπανικολάου 6, Βάννη; 16(2), Παπαδόπουλος 8.

ΑΟ Πολυγύρου-Μακεδονικός 72-74
Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Εκίζογλου-Λαδάς
Δεκάλεπτα: 18-20, 29-43, 52-59, 72-74
Πολύγυρος (Τσούρμας): Πιπιλιάρης 9(1), Χαλάτσης 7(1), Βαφειάδης 11, Κουτουξίδης 27(4), Ντινάκης 3(1), Καρασίμος 7(1), Μπόλδογλου, Καντάρκος 8, Κατηρτζίδης, Ιγγλέζος.
Μακεδονικός (Γεροφώτης): Δημητριάδης 16, Αμπαράς 15(1), Ρόπουτης 2, Βαρδής 5(1), Αζίζης 15(4), Στόλης 2, Φωταρούδης, Φλιάτης Ι. 6, Φλιάτης Γ. 6, Γεωργάκης 7.

ΠΣ Ευκαρπίας-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 75-88
Διαιτητές: Παπαθανασίου Κ.-Αναστασιάδης Β.-Τσάνταλη
Δεκάλεπτα: 17-25, 41-43, 63-65, 75-88
ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου): Χαρτόπουλος 8, Κρίτσικας 2, Βογιατζής 7 (1), Τουλούπης 15(1), Φόρογλου 20(4), Βρεττάς 5, Γκαβέζος 13(2), Βουρτζούμης 3(1), Μούμογλου 2.
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Χατζούλης): Γεωργίου 12(2), Ματενίδης 8(2), Παπασάββογλου 10(1), Πετράκης 12(2), Νώτης 18, Καραγιώργος 8(2), Βαιντερλής, Κόνσουλας 12(1), Μπάδης 5(1), Βαζούκης 3(1), Μισαηλίδης.

Αίας Ευόσμου-ΧΑΝΘ 67-39
Διαιτητές: Πράττος, Δέλλας, Τσαρδούλιας
Δεκάλεπτα: 22-17, 37-25, 50-30, 67-39
Αίας Ευόσμου (Κωστόπουλος): Μπαλτζόπουλος 3(1), Αναστασόπουλος 3(1),Γαλανίδης 5(1), Μάρουσιτς 2, Κιγμέτογλου 21, Κάντζος 5(1), Καλαμπάκας 6, Παπαδόπουλος 11, Ρουστένης, Δεληγιώργης 2, Κοτσάνος 9.
ΧΑΝΘ (Κεραμεύς-Κοκκινόπουλος): Μαργαριτόπουλος 8(1), Επαμεινώνδας, Κυλαντωνίδης 2, Ζιάκκας 4, Ρουκουνάκης 2, Ιωαννίδης 10, Σαρρής, Χιτικούδης 4, Παπαπασχάλης 5, Ιωάννου 4, Δημητρίου, Αλεμδάρ.

Λεύκιππος Ξάνθης – Ερμής Λαγκαδά 78-63
Διαιτητές: Nτούρας, Ζαχαριάδης, Νέδογλου
Δεκάλεπτα: 11-18, 33-41 , 58-51, 78-63
Λεύκιππος (Bοιβατόπουλος-Δώδος): Μαραβέγιας 8(2), Kατσαμούρης, Παλλάκης 5(1), Mακαρατζής, Τσιλόγλου 2, Μαυρογιάννης 14(1), Δεληγιάννης 2, Μιντζαρίδης 4, Μανάκας 22(1), Παπαδήμας, Bοιβατόπουλος 3, Χρήστου 18(3).
Eρμής Λαγκαδά (Kυρούδης): Μήνου 7(1), Μητρόπουλος 5(1), Πλιούκας 15(2), Φυλάκης, Kωνσταντινίδης, Γκέλιος 12(1), Καμαριώτης 11(2), Λογοθέτης 12, Μπακάλης 1

Πανσερραϊκός – ΜΕΝΤ 68-50
Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Βασιλόπουλος, Ηλιόπουλος
Δεκάλεπτα: 21-12, 32-24 , 56-41, 68-50
Πανσερραϊκός (Μασλαρινός): Στεφανίδης 14(1), Ντίνος 7, Δατσιάδης 7(1), Γεωργιανός 4, Χριστοδούλου 10, Δημητρακάς 2, Κεραμάρης 3,  Ασημάκης 5(1), Γούνας 1, Μπίλιος 12(2), Χαρίτογλου, Παγωνίδης 3
ΜΕΝΤ (Γιοβάννης): Φουρναρης, Ζεϊμπέκης 10(2), Ψευτόγκας 6(1), Ζωγράφος 3, Μιχαηλίδης 10, Αποστολίδης, Τριανταφύλλου,  Τοπουζίδης, Πασχαλίδης 12, Κασούρας 9, Νεοχωρίτης

Η Βαθμολογία (σε 29 αγώνες) :

1.Αίας Εύσομου* (22-3) 47
-------------------------------------
2.ΚΣ Γέφυρας* + (20-4) 44
3.Μακεδονικός* (18-8) 44
4.Λεύκιππος Ξάνθης * (18-7) 43
5.Μαχητές Πευκών* (18-7) 43
6.Ερμής Λαγκαδά* (16-9) 41
7.ΠΣ Ευκαρπίας * (15-10) 40
8.Πανσερραϊκός* (13-13) 39
9.Πολύγυρος* (10-15) 35
10.ΧΑΝΘ* (10-15) 35
--------------------------------------
11 Αρετσού Καλαμαριάς* + (7-17) 31
12.Κομοτηνή* (4-21) 29
13.ΜΕΝΤ* (3-22) 28
14.ΚΑΟ Χαλκιδικής* (1-24) 26

*Εχουν κάνει το ρεπό τους
+Έχουν παιχνίδι λιγότερο

Η τελευταία αγωνιστική (30η, 15/5)

ΓΑΣ Κομοτηνή-Λεύκιππος Ξάνθης
Ερμής Λαγκαδά-Αίας Ευόσμου
ΧΑΝΘ-ΚΣ Γέφυρας
ΜΕΝΤ-ΠΣ Ευκαρπίας
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-ΚΑΟ Χαλκιδικής
ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς-ΑΟ Πολυγύρου
Ρεπό: Μακεδονικός, Πανσερραϊκός



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ