26.9 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

Β’ Εθνική (2ος – 9η Αγ.) : Σε ματς «ροντέο» έπιασε την δεύτερη θέση ο Πρωτέας

Σε ένα παιχνίδι με πολύ ένταση στο τελείωμα του, ο Πρωτέας κέρδισε στη Βούλα τον ΟΦΗ με 82-75 και έπιασε στη δεύτερη θέση τον Πανελευσινιακό.

Η αναμέτρηση είχε αρκετές εναλλαγές, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 27-14 στο δεκάλεπτο και να φτάνουν και στο +18, αλλά να βλέπουν τον ΟΦΗ με ηγέτες τους Μποχωριδη και Μπουλάτοβιτς, αλλά και με όπλο την ζώνη που έστησε ο Βασίλης Ράλλης να προσπερνούν με 63-68. Σε εκείνο το σημείο ωστόσο έτρεξαν ένα σερί 13-0 και έφτασαν στη νίκη.

Τα αίματα άναψαν με αποτέλεσμα να υπάρξει γενική σύρραξη στο τελείωμα της αναμέτρησης, μετά από ένα φάουλ του Μποχωρίδη στον Ηλία Καραμαλέγκο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τη διακοπή για αρκετά λεπτά, με τους διαιτητές να αποβάλλουν αρκετούς και από τους δυο πάγκους.

Πρωτέας Βούλας – ΟΦΗ 82-75

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Κουτσοδήμος, Μαρουδιάς

Δεκάλεπτα: 27-14, 51-36, 59-58, 82-75

Πρωτέας Βούλας (Τερζής): Δενδρινός 10 (2), Τσακναρίδης, Κυριλής 10 (1), Καραμαλέγκος Γ. 8 (2), Ματσάγγος 8, Γάργαλης 18 (2), Σκορδάς 9, Βεσκούκης 2, Καραμαλέγκος Ηλ. 13 (3), Βισνιέβσκι 4.

ΟΦΗ (Ράλλης-Καρλάφτης): Μποχωρίδης 32(2), Μπουλάτοβιτς 17(3), Τσερκιτζόγλου 6(2), Μηλαθιανάκης, Πέτρου, Πρωτογεράκης  5, Σταμπούλης 13(3), Αναστασάκης , Πάλλης 2, Θεοδωρίδης

12.ΑΟΚ Χανιά 9 (0-9)

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Α2 Ανδρών
**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι άουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ' Εθνική