21.9 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Β’ Εθνική (2ος – 5η Αγ.) : Κυρίαρχη στα βόρεια η Πεύκη

Μια πολύ μεγάλη νίκη πήρε η Πεύκη στην εξ' αναβολής αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής, καθώς νίκησε με ανατροπή τη Νέα Κηφισιά με 75-67.

Η ομάδα του Γιάννη Κτιστάκη με ένα επιμέρους 20-7 στην τρίτη περίοδο, και με ομοβροντία από τα 6.75, κατάφερε να αναστρέψει την κατάσταση, και να κυριαρχεί στο ντέρμπι των βορείων προαστίων.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα, και προηγήθηκαν με 13-22 στο δεκάλεπτο, και 35-45 στο ημίχρονο, για να γυρίσουν την κατάσταση οι γηπεδούχοι, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 52-42 και να πάρουν τη νίκη με δραματικό τρόπο στο φινάλε. Με το σκορ στο 67-67 ο Μοσχοβίτης αστόχησε σε ζευγάρι βολών, κάτι που δεν έκανε ο Παπανικολόπουλος, ο οποίος με 4/4 βολές έγραψε το 71-67, δίνοντας αέρα στην ομάδα του. Ο έμπειρος γκαρντ της ΑΕΝΚ αστόχησε σε ακόμη τρεις βολές στη συνέχεια, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ολοκληρωθεί με 75-67, χάρη σε δυο κλεψίματα από τον έμπειρο Τσιότρα.

Α.Ο Πεύκης-ΑΕΝΚ 75-67

Διαιτητές : Αναστασίου-Ουσταμπασίδης-Παπαδόπουλος Χρ

Δεκάλεπτα: 13-22, 25-35, 52-42, 75-67

Α.Ο.Πεύκης (Κτιστάκης) : Τσιότρας 12(1), Βούρτσης 8(2), Παπανικολόπουλος 10, Μακρυγιάννης 9(2), Ψαρόπουλος 12(2), Λέζος 12(2), Τσακίρης 7(1), Τσούπρος, Σκόνδρας 5(1).

ΑΕΝΚ (Λαδικός, Λαγοπόδης) : Ιωάννου 23(5), Μοσχοβίτης 7(1) ,Πέτροδημόπουλος 4(1), Μανούσος 16, Χατζηνικόλας 11(1), Καρακώστας 2, Κασιούμης 4, Στεργίου, Μοίρας, Γιακουμής.

12.ΑΟΚ Χανιά 8 (0-8)

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Α2 Ανδρών
**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι άουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ' Εθνική