21.8 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Β’ Εθνική (1ος – 7η Αγ.) : Μύκονος και ΑΠΑΣ πέρασαν δύσκολα από την Αττική, τεράστια νίκη για Αίολο

Ακόμη μια δύσκολη νίκη πήρε στην Αττική η Μύκονος, η οποία πέρασε από το «Αντ.Φώτσης» των Ιλισίων, επικρατώντας του Ηλυσιακού με 73-68.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +20 (39-19) στο 17’, αλλά η άμυνα ζώνης του Σπύρου Σταθούλη τους έβαλε δυσκολίες, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προσπεράσουν με 66-65 με τον Φύτρο στο 2’19’’, αλλά να μην έχουν καθαρό μυαλό στο τέλος. Ο Σταμάτης με 6/6 βολές καθάρισε το παιχνίδι, ενώ ο Φώτσης αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο με το σκορ στο 68-71 στα 2,1’’. Για τους νικητές ο Σπυριδωνίδης ήταν καταλυτικός με 21 πόντους, ενώ στο 13' επέστρεψε στη δράση μετά από πολύμηνη απουσία ο Τσάμης. Για τους γηπεδούχους ο Φώτσης είχε 16 πόντοι, όλοι από το πρώτο ημίχρονο.

Σημαντική νίκη πήρε και ο ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια» στο Χαϊδάρι από την Δάφνη Δαφνίου, καταφέρνοντας να αντιστρέψει την κατάσταση, και να γυρίσει το 39-30 με το οποίο βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο. Έτσι, αφού ισοφάρισε σε 44-44 στο 29’, επικράτησε με 65-55 στο φινάλε.

Στην 4η του νίκη στο πρωτάθλημα έφτασε ο Αίολος Αγυιάς, ο οποίος με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, κέρδισε τον ΝΕΟΛ με 71-57, αφήνοντας τον στη τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η Πατρινή ομάδα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 13-2, μετατρέποντας το 58-55 που υπήρχε στο 35’, στο τελικό 71-57.

Δεκάλεπτα : 17-24, 34-41, 52-57, 68-73

Ηλυσιακός (Σταθούλης) : Φώτσης 16 (2), Γραμματίκας 8 (2), Στασινόπουλος 7, Αϊβαζίδης 2 , Θεοδωρίτσης 8 (1), Κουτσοκώστας 7 (1), Κωστόπουλος 9 (2), Δοξάκης 5 (1), Φύτρος 6.

Μύκονος (Τζήμας) : Σταμάτης 10, Καράμπουλας 6, Σπυριδωνίδης 21 (1), Καμπούρης 12, Σπυρόπουλος 14 (2), Ονάσολγου, Μάρτζος 3 (1), Καραμανλής 2, Τσάμης 3 (1), Σαχάς.

Διαιτητές: Αποστιλίδης-Μπούκας-Βελέντζας

Δεκάλεπτα : 18-16, 33-35, 53-48, 71-57

Αίολος Αυγιάς (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 22 (1), Θανόπουλος 3 (1), Παπαφωτίου 5 (1), Νιφόρας 12 (1τρ. 10ρ.), Γκάτζιος 9, Γοργότσης 2, Πλώτας 10 (1), Λυμπέρης Δ., Βαλαής, Μπαλής, Γιαννικόπουλος 8

ΝΕΟ Ληξουρίου (Κασαπίδης): Λαμπρόπουλος Δ. 5 (1), Τρυφωνόπουλος 9, Κοντούδης 8, Σόλωνας 9, Αντωνάτος, Μπρατσιάκος 4, Σουρλίτς 8 (2), Μαρούλης 2, Τσιμίδης 10, Συνοδινός 2

Δάφνη Δαφνίου-ΑΠΑΣ Τα Φανάρια Νάξου 55-65

Διαιτητές: Σκανδαλάκης, Κουτσοδήμος, Ξυλάς

Δεκάλεπτα: 15-20, 24-10, 7-16, 9-19

Δάφνη Δ. (Στρατικόπουλος): Μήτσου 9 (1), Δελίδης 10 (2), Μπουντούρης 5, Εζιάκα 16 (2), Γκάτζο 8 (2), Καρακεχαγιάς 2, Παπαδόπουλος 2, Λιαράκος 3 (1), Βουλτσίδης, Μέσκι

ΑΠΑΣ Τα Φανάρια Νάξου (Ρουμελιώτης): Αναγνωστόπουλος 13, Μπακέας 3 (1), Προδρόμου 15 (1), Λάκοβ 14 (3), Τζόκιτς 13 (2), Μιλεντίγεβιτς 7, Χαρούνι, Γυφτάκης, Βουτυρόπουλος

12.ΝΕΟΛ 7 (1-4)

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Α2 Ανδρών
**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι αουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ' Εθνική